Armavimas

Šis etapą planavau perduoti specialistams, bet dėl savo paties vėlavimo, suderinti laiko nepavyko, todėl vėl gi ėmiausi pats. Armatūrą užsakiau aklai pagal žiniaraštį, bet jums siūlau to nedaryti:) Nors pats esu projektuotojas, dabar suprantu rangovo neapykantą mūsų, projektuotojų pusei. Šalia turėjau puikių patarėjų, kurie turi patirties praktikoje, tačiau būdamas solidarus aklai sekiau projektą. Konstruktyvinis darbo projektas atliktas, mano manymų 7 – etui. Pagrindiniai trūkumui buvo šie:

 • buvo neatitikimų tarp tarp brėžinių ir žiniaraščių armatūros dėl armatūros skersmens;
 • nurodytas bazinio armavimo tinklo kiekis buvo per mažas;
 • neįvertinta d8 armatūra perimetro sijoms;
 • truko tam tikrų mazgų (gal statybininkams jie akvaizdūs, bet man, niekad nedarusiam buvo neaišku);
 • labai įvairus armatūros  ilgių ir storių asortimentas, dėl ko buvo labai sunku atsirinkti, kas prie ko;
 • trūko projekto sprendinių pagrindimo aiškinamajaje rašte, reikalavimų gruntui.

Dėl minėtų trūkumų, galima sakyti, patyriau nuostolį. Reikėjo papildomai vežti armatūrą, kurios kaina nėra didelė, bet 6m ilgio strypų atvežimas kainuoja. Trūko apie 110kg d8 armatūros, kurios dalies tiesiog trūko, kita buvo sunaudota kitų trūkumų šalinimui. Negaliu teigti, kad visas trūkstamas kiekis yra blogo projekto rezultatas, nes atvežtos produkcijos netikrinau, neskaičiavau. Kai kurie gaminiai buvo neteisingai atvežti ir iš tiekėjo. Kitą kartą, pertikrinčiau projektą iki detalių, pasidaryčiau savo asmeninį kiekių žiniaraštį, pristatytą produkciją atsirūšiuočiau ir perskaičiuočiau.

Patirtis gauta, problemos išsprestos! Apie patį darbo procesą. Armatūrai atremti naudojau plastikinius fiksatorius nestabiliam pagrindui (putų polisterenas laikomas nestabiliu). Jie turi turėti kuo didesnį atrėmimo plotą, kad nesulystų į polistireninę plokštę. Susidūriau su kiekio problema. Pas mane projekte numatytas skirtingas apsauginis betono sluoksnis pamato viduje ir po nešančiomis sijomis. Dėl to reikėjo skirtingo aukščio fiksatorių. Problema ta, kad nedideliam objektui jų kiekis nėra didelis, o parduodamos pakuotės tik po 500 vnt. Mano atvejų liktų 400 vnt. aukštesnių ir apie 200 žemesnių fiksatorių. Žinoma, kainos palyginus su apsikritai statybų sąmata atrodo mažos, bet sąžiningai rašant išlaidas supranti, kad smulkmenos ir sudaro didžiają dalį. Dėl to, svarbu stengtis taupyti kieviename žingsnyje, nes likučius, vargu ar kur iškiši. Pastoviai tuo užsiimantys žmonės iš likučių dar ir uždirba. Už tas pačias medžiagas užsakovai sumoka kelis kartus. Vienas pažystamas, dirbantis su statybinėmis prekėmis, pasiaukojo, atplėšė maišą ir atskaičiavo reikalingą kiekį. Rekomendacijos skaičiuojantiems – vokiečiai deda 5vnt. į kv.m. Pas mane gavosi apie 3vnt/kv.m , bet visai pakako.

Armatūros gaminiai atvažiavo paruošti – sukarpyti ir sulankstyti. Matmenys nebuvo idealūs, teko su kampiniu šlifuokliu nupjauti apie 200vnt U formos galų, nes kitu atveju jie būtų išlindę virš nulinės altitudės. Kadangi pamatas, dėl netikslumo polistireno profiliuose buvo pailgėjęs, kai kurie supjauti ilgiai buvo per trumpi, juos teko panaudoti kitur, o reikiamus paruošti iš 6m armatūros. Rekomendacijos – neužsakinėti gaminių neturint klojinio, geriau užsakyti papildomus 6 metrų einamiausios armatūros strypus. Strypai buvo rišami armaturos rišikliais. Šie man labai patiko greičio atžvilgiu ir dėl to, kad rankiniu kabliu rišti nemoku. Jie turi ir savų minusų – neteisingai apgaubus armatūros susikirtimą, aparatas įsimazgo arba išspjauna nukirptą tiesią vielą. Tokias atkarpėles surinkau ir tikiuosi panaudoti vėlesniems statybos etapams ten, kur bus rišama rankomis. Surišti mazgai ne tokie stiprūs lyginant su rišamais rankomis. Tačiau nepaisant visko, rišti apračiuku yra malonu. Tą sugeba kiekvienas.

“Gyvatė”

Surišus pirmąjį tinklo lygį su papildoma armatūra, buvo išvedžioti grindinio šildymo vamzdžiai. Sekant jų kontūrais pritvirtintos antrąjį bazinio tinklo lygį laikančios “gyvatės”.  Ant gyvatėlių labai atsargiai, nepažeidžiant šildymo vamzdžių, surinktas antrasis tinklas su papildoma armatūra. Galiausiai visas rinkinys patikrintas dar kartą. Kai kurias vietas, ypač aplink kanalizacijos vamdžius, dėl nepatirties, reikėjo koreguoti. Nuo vamzdžių, armatūros strypai turi būti nutolę min 20mm, kad veikiant jėgoms jie nebūtų pažeisti. Visiškai surinkti tinklai šiek tiek pakeitė matmenis, jie tapo tiesūs, todėl kai kuriose vietose pradėjo liesti vamdzius. Jų pjauti kampiniu šlifuokliu nebuvo galima, dėl plėvelės pradeginimo. Todėl panaudojau armatūros žirkles. Jas nebrangiai pirkau Senukuose.

Kitą kartą tikriausiai užsisakyčiau suvirintus pusgaminius sijoms, kadangi darbas su U formos armatūros gaminiais varginantis, jos pastoviai griūna, sunku juos visus tiesiai sutvirtinti. Nors iš kitos pusės niekada nebandžiau armtuoti su suvirintais, todėl negaliu tvirtai pasakyti, kuris variantas geriau. Konstruktorius akcentavo, kad būtina rišti. Tai yra todėl, kad virinta armatūra, sakoma, praranda savo savybės. Svarbiausia, kad klojinys suarmuotas, belieka jį išvalyti ir užbetonuoti.

 

6 Comments

 1. Darius
  2013/01/04 12:47

  Su Naujais Laurynai,
  viskas gražiai aprašyta, tik trūksta viršutinio tinklo armavimo brėžinio. Būtu labai įdomu pamatyt kaip ir kokia armatūra sudėta,nes iš nuotraukų labai sunku matyt tos vietos kur bus nešančios sienos ar dėta tankiau kaip ir apatiniam tinkle?

  • Laurynas
   2013/01/04 14:19

   Apatiniame tinkle armaturos sutankinimai yra po laikanciomis sienomis. Nors ne visose vietose vienodai. Virsutiniame tinkle sutankinta armatura kaip tik ne po laikanciomis sienomis. Ji saugo kad laikancios sienos neislenktu plokstes ir virsu. Armaturos diapozonas priklausomai nuo veikianciu jegu yra d8-d14.

 2. Zydrunas
  2014/08/08 09:09

  Sveiki,
  statau namą su plokštiniais pamatais ir šildomomis grindinis. sienos bus is icf blokeliu. klausimas ar netrūkinės sienu kampai kai šildomas betonas plėsis?

  • Laurynas
   2014/08/12 18:47

   Vasara temperatura name 28 laipsniai. Grindiniam daugiau nei 30 nenaudosim. Manau kad vasara visos konstrukcijos turi artima grindinio sildymo T.

 3. Robertas
  2014/09/23 13:24

  Sveikas, Laurynai,

  ruosiuosi pamatines plokstes betonavimui, tai klausimas del gyvateliu. Kas kiek deta ir kiek realiai susinaudojo? Is nuotraukos atskaiciavau, kad kas 40cm. Gyvateles detos 2jomis kryptimis ant apatinio tinklo. Ar nebuvo problemu del aukscio skirtumu – viena gyvateles dalis ant isilginiu strypu, kita and skersiniu strypu.

  • Laurynas
   2014/09/23 16:43

   Labai sunku atsiminti, kiek sunaudojau. Atmenu tik tiek, kad važiavau dar kartą pirkti. Jas parduoda pakuotėm, tai dalis atliko. Jas dėjau į tarpus tarp šildymo vamzdžių. Kaip bedarytum, svarbiausia kad nesumažėtų apsauginis betono sluoksnis ir kad mindžiojant nesusigniuždytų. Mano atveju jei vietom ir sutraukdavo gyvatėle tinklus arčiau, tai max 16mm (2x8mm). Manau, kad konstrukcijos atsparumui toks dalykas neturės įtakos. Sėkmes darbuose!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.