Elektros instaliacija. Protingas namas

IMGP1968

Protingu namu nėra visiškai teisinga vadinti, nes protingas yra tik apšvietimas ir dalinai vėdinimas. Be to, šildymo sistema nesujungta su namo smegenimis. Tai gal pavadinkim Puspasyvį Puspročiu, kad atitiktų bendrą idėją.

Puspročio namo instaliacija

Svajojau, kad namas turėtų nestandartinę elektros instaliaciją apšvietimui, norėjosi turėti platesnes valdymo galimybes, tačau vis susidurdavau su aukšta kaina. Pardavėjai vos išgirdę madingus žodžius “Smart House” kalbėdavo apie eiliniam žmogui neįkandamas kainas. Pradžioje labai domino ELSIO valdiklis, bet vis tiek netilpau į sąmatą, nors tai pigiausia pasiūlyta sistema.

Galiausiai apsistojau prie lenkiško gaminio ir jį pats pirmas Lietuvoje įsidiegiau. Jo specifikacijos pasirodė pakankamos mano norams įgyvendinti.

Mano norai apšvietimo sistemai buvo tokie:

  • nedidelė kaina;
  • sistema turi būti lanksti, sugalvojus keisti kas ką jungia būtų nesunku bet kada modifikuoti;
  • kuo mažiau jungiklių, nenaudoti jungiklių retai ar periodiškai valdomose grupėse (lauko apšvietimas);
  • galėčiau pats nesunkiai įsirengti.

Dauguma gudresnių apšvietimo sistemų veikia pagal panašų principą – iš jungiklių paduodamas signalas į smegenis, o smegenys aktyvuoja tam tikrą rėlę, kuri įjungia ar išjungia šviesą. JUNGIKLIS>SMEGENYS>APŠVIETIMAS. Taip atsiranda galimybės lanksčiam valdymui. O lankstu yra tai, kad pagyvenus name galima pasitobulinti valdymą:

  • šviesą valdyti iš neribojamo kiekio vietų be perjungėjų;
  • vienu mygtuku išjungti ar įjungti visas namo šviesas;
  • apšvietimą valdyti telefonu ar kompiuteriu per savo IP;
  • bet kada galima įdėti vietoj vieno klavišo 2, norint valdyti daugiau grupių iš tos pačios vietos;
  • naudoti tą patį klavisą kelių šviesų įijungimui per double click arba klavišo užlaikymus;
  • ir dar bilenkiek variantų.

Aišku, daugelis galvoja, kam viso to reikia, jei esi tvirtai apsisprendęs dėl valdymo ir apšvietimo grupių? O aš atsakysiu, o kodėl ne, jei už standarinę instaliacijos kainą tai galima gauti.

Pagalvokim, kas sudaro standartinę instaliacijos kainą:

  1. Projekto parengimas
  2. Kabelių išvedžiojimas;
  3. Montažinių dėžučių montavimas;
  4. Skydinės montavimas;
  5. Mechanizmų montavimas;
  6. Šviestuvų kabinimas/montavimas.

Jei esant bent kiek nagingas, suprantat, kad sekant projektą puntai 2,3,5,6 yra ganėtinai paprastas eiliniam žmogui darbas. Jei vertinant pinigus tai sudaro apie 4-5k litų šimtui taškų. Dažniausiai visa instaliacija sudaro 8-13k litų gyvenamajam namui su medžiagomis. Atlikit minėtus punktus patys ir turėsit Pusprotį namą už standartinės instaliacijos kainą, nes už sutaupytą sumą įmanoma nusipirkti namo smegenis ir jas suprogramuoti.

Parašysiu apie kiekvieną punktą atskirai.

1. Pojektą rengiausi pats, bet truputį graužiuosi, kad pagailėjau kelių šimtų litų elektrotechninės dalies projektuotojui už normalų projektą. Dėkui Dievui skydinę ėmiau bent 50 proc. didesnę negu buvo numatyta vietos pradžioje, todėl sutilpau su nenumatytais įrenginiais, kurie projekte būtų numatyti.

2. Kabelių išvedžiojimas yra grynai mechaninis darbas – išvyniot, patiesint, pritvirtint, nukirpt. Darbui reikia 2 žmonių – vienam sunkoka. Naudojau penkių rūšių kabelius. Kištukiniams lizdams – trigubos izoliacijos 3×2,5mm2, nuo rėlių iki šviestuvų – trigubos izoliacijos 3×1,5mm2, nuo jungiklių iki rėlių ir tinklui – UTP 5 kategorijos, TV kabeliai ir lankstus 4×1,5mm2  saulės kontrolei į lauką  – būsimoms žaliuzėms ar roletams. Dėl apšvietimo kabelių galėjau pataupyti, žinodamas kokios galios švietuvai bus naudojami. Daug kur laisvai būtų tikęs 2×0,75mm2. Tarp jungiklių ir smegenų naudojau ekranuotus interneto kabelius, kad negautu elektrostatinės indukcijos (atrodo taip tas reiškinys vadinasi) ir šviesos nepradėtų pačios junginėtis.

3. Kaip rašiau ankščiau, košių nemėgstu, todėl ši darbą, kuris yra labai svarbus patikėjau savo apdailininkui. JUNG mechanizmams reikia itin tiksliai sudėti dėžutes! Mano apdailininkas po kelių perdarymų tai gerai įsiminė:)

4. Skydinė sumontavo elektrikas automatikas, pagal smegenų gamintojo rekomendacijas. Vat čia reikėjo projekto, būtų žymiai lengviau. Dėl projekto nebuvimo skydinė dar iki šiol nėra pilnai užbaigta, vis tobulinam, laidai palikti ilgesni, jei ką reikėtų perdaryti.

Jung LS 990 nerūdijančio plieno mygtukai ant betoninės sienos

Jung LS 990 nerūdijančio plieno mygtukai ant betoninės sienos

5. Naudojau JUNG mechanizmus su LS990 dizaino mygtukais. Naudojami tik mygtukiniai (skambučio) mechanizmai, kurie po paspaudimo grįžta į pradinę padėtį. Šiuos itin lengva sumontuoti, UTP kabelio gyslos plonos, laisvai telpa į montažines dežutes. Į vieną vietą ateina 8 gyslos, t.y. galima  su vienu kabeliu įrengti 7 valdymo mygtukus. Be to į dėžutes galima sumontuoti 1-wire termometrą patalpų temperatūros monitoringui.

6. Na jei šito punkto nesugebat pasidaryt, šio blog’o geriau neskaityti.

Kokias Puspročio funkcijas jau naudoju

  • Aktyviai naudoju Timer’ius. Lauko apšvietimas įsijungia ir išsijungia nustatytu laiku, jam net nėra priskirta jungiklių. Lauko fasado apšvietimas dega visą naktį, nes LED lemputės valgo kapeikas.
  • Naudoju double ar triple click funkcijas. Tai labai tinka svetainėje kur yra trys apšvietimo grupės, bet jos valdomos vienu klavišu. Yra pagrindinis apšvietimas ir rečiau naudojamas akcentinis.
  • Naudoju SLEEP MODE funkciją. Šalia išėjimo durų yra toks Sleep Mode klavišas, kurį paspaudus namas užmiega. Tai reiškia, kad išjungiamos visos namo šviesos (išskyrus lauko) ir rekuperatorius persijungia į mažiausios oro apykaitos režimą. Grįžus ir paspaudus kitą klavišo dalį atsistato rekuperatoriaus darbas į standartinį režimą.

    IMGP1973

    SLEEP MODE klavišas prie išėjimo durų

  • Naudoju perjungėjus laiptinėje, bei terasos apšvietimo valdyme iš dviejų vietų.
  • Gal tai ne visai protingo namo funkcija, bet sitemos lankstumo požymis. Pirkom šviestuvus su GU5.3 lizdais, kurių įtampa 12V. Pradžioje dėjom maitinimo šaltinius po lubomis. Šis sprendimas, dėl maitimo šaltinio startavimo įtakojo 1.5 sek. vėlavimą įjungiant šviesą. Per pusantros sekundės spėdavau susinervinti ir pagalvoti, kad namuose išmušė automatai. Su tuo nesusigyvenau, todėl apskaičiavęs galingumus visoms 12v šviesos grupėms sumontavau matinimo šaltinius skydinėj ant DIN bėgelio. Dabar vėlavimo išvis nėra.

 

Kokias Puspročio funkcijas planuojam įgyvendinti

  • Čia paminėsiu namo instaliacijos lankstumą. Žmonos pageidavimu planuojam įrengti rekuperoriaus OVR funkcijos aktyvavimą į didžiausiu oro apykaitos režimu 10min. Kadangi pas mus virtuvėje veikia recirkuliacinis gartraukis, kartais dėl aktyvaus maisto gaminimo reikia staigiai pašalinti daug šilto oro. Tam planuojam pritaikyti mygtuką valdantį apšvietimą po virtuvės spintelėmis. Jį palaikius ilgiau, rekuperatorius veiks 100 proc. 10 min laikotarpyje. Tą patį galima padaryti ir sanitariniuose mazguose.
  • JUNG aklė su atspausdintu termometro simboliu

    JUNG aklė su atspausdintu termometro simboliu

    Šildymo kontūrų valdymas. Šiam atvejui kiekviename kambaryje numačiau kontaktus 1-wire termometrui. Tam reikalinga pasilikti tris laisvus kontaktus iš atvesto UTP kabelio. Temperatūros matavimui pasinaudojau JUNG aklėmis ir spausdinimo ant jų paslauga. Reguliuoti planuojam tik 2a. miegamųjų temperatūras, nes pirmas aukštas dėl storo betono sluoksnio per daug intertiškas. Be to miegamuosiuose smagiau, kada būna vėsiau. Temperatūros reguliavimas vyks planšetiniame kompiuteryje. Mano nuomone pirkti patalpų termostatus neapsimoka, nes temperatūros nustatinėjamos ne taip dažnai, todėl pakankamai patogu jas nustatyti kompiuteryje.

 

Šviestuvai ir lemputės

Šiai daliai reikia numatyti didelį gabalą biudžeto. Norint sutilpti, reikia nemažai paieškot. Sunkiausia buvo rasti tinkamas ir kokybiškas įleidžiamas lemputes. Ieškojau tokių švietuvų, kurie turėtų giliau įleistas lemputes. Tokie mažiau akina ir neblogai atrodo. Be to norėjau, kad būtų laisvai keičiamos lemputės su GU10 arba GU5.3 lizdais. Velniai žino, kiek veiktų šviestuvas su integruotu LED, o jei suges, ar bus kuo pakeist, skylė lubose juk liks.

IMGP1963

Lemputės irgi nepigus malonumas. Kaitrinių ar halogeninių naudoti nesinori, o gražiai šviečiantį LED pigiai irgi nenusipirksi. Išbandžiau Philips, NONAME ir galiausiai atradau IKEA lemputės. Jos šviečia malonia geltona šviesa ir žymiai pigesnes nei garsesnių brand’u gaminiai. NONAME’inė  lempute už 15LTL jau nebeveikia, o Ikejinės už 19.99 dar vis..

IMGP1966

 

Ikėjoje, laimingųjų kampelyje radau ir kitą gerą dalykėlį tinkantį mūsų interjerui – šviestuvą ant bėgelių. Ši sistema yra taip pat lanksti, bet kada gali pridėti daugiau šviestuvų, pratęsti bėgelį. Vizualiai dar reikėtų vieno šviestuvo ant bėgio.

IMGP1971

 

Jei domitės DO-IT-YOURSELF puspročio sistemomis, kreipkitės – suprojektuosim, patarsim pasiūlysim.

23 Comments

  1. Ignas
    2014/11/25 22:59

    Šaunu. Reikia reikia piginti. Juk ta elektronika centus kainuoja, o ja pardavinėja už nerealius pinigus.
    Klausimas: dideli šilumos nuostoliai yra per ventiliaciją. Jei name vidutiniškai 2 žmonės, tai dauguma šilto oro keičiama/išmetama veltui. Net jei yra rekup.
    Ar domėjaisi automatinėmis vėdinimo sistemomis? CO2 daviklis kainuoja 100 lt, bet kaip jį jungti į sistemą?
    Arba vėdinimą valdyti nuo judesio daviklių?
    Nesidomėjai?

    • Laurynas
      2014/11/26 10:24

      Pasižiūrėjau skaičiavimus, pas mane 9kWh/metus/m2.Tai yra apie 25% visų šilumos nuostolių, kai rekuperatoriaus veikimo vidutinis naudingumas 82,5%. Šildantis elektra mano atveju tai butų 135×9=1215kWh/metus arba 550LTL apytiksliai, o šilumos siurbliu grubiai 250LTL. Vien CO2 davikliais ar judesio davikliais čia neapsiribosi. Čia daug rimtesnė Smart balansavimo sistema su sklendėmis ir dar krūva visokiausių oro srauto daviklių. Juk uždarius nenaudojamus kanalus kitur pūs/trauks daugiau, kaip tiksliai sureguliuoti rekuperatoriaus variklius, kad būtų idealus balansas. Manau toks variantas ant mažų objektų neatsiperka. Mano draugas Norevegijoje buvo siemens ofiso pastato projekto vadovas. Ten įdiegta tokia sistema su žmonių buvimo (ne judesio) davikliais. Neabejoju, vien algoritmų suprogramavimas kainuoja milžiniškus pinigus, bet didelėse erdvėse tai gali atsipirkti.
      Šia tema gali daugiau papasakoti tokia sistema pas save svajojantis įsidiegti Andrius iš http://www.namuvaldymas.lt
      Manau mano sprendimas sumažinti apykaitą iki minumumo turėtų taip pat duoti gerų rezultatų.

  2. Mantas
    2014/11/26 23:56

    Labas,

    aktuali man tema 🙂 As vieno tik nesuprantu, kodel visi nori ta apsvietima automatizuoti 🙂 Na as prisipazinsiu, kad kelis kartus per metus palieku sviesa isejes is namu, bet tai dabar sukti galva ir investuoti i automatika del to kazkaip tai… Nors pats siek tiek nusimanau apie elektronika ir rosiuosi truputi paprotinti savo namus, niekada negalvojau apie apsveitima del to kad tay yra ant bangos.. tiesiog kazkaip nera tam poreikio. Tiesa, miegamajame atsirado poreikis, bet tia kas yra pas mus markete man netiko arba tesiog neradau. As noriu jungineti tirs lempas is triju vietu (bendra, prie lovos kaireje ir desineje). Norejau kuo paprasciau bet neisigavo, truko kantrybe, tai atsivedziau UTP kabeli prie kiekvieno jungiklio ir 3×1.5m2 kabeli prie keikvienos lempos is skydines, planuoju pajungti reles ir suprogramuoti koki Arduino Micro.

    0. Tai kaip ta Lenkiska sistema vadinasi tiksliai?

    1. “ekranuotus interneto kabelius, kad negautu elektrostatinės indukcijos ” tas dalykas atsitika tik prie austu daznu, be to tai nera domenu kabelis ir nemanau kad kokia radio interferencija darytu tam itaka, nebent koki tesla coil ateiti sugalvotum pasistayti 🙂 O vat jeigu jungsi 1-wire irenginius, tai tada tirkai nepamaisytu, nes signalas skaitmeninis bet butinybes irgi nera jeigu nepainioji duomenu laidu kartu su jegos ir nera dideliu tikrdziu saltiniu.

    2.”pirmas aukštas dėl storo betono sluoksnio per daug intertiškas.” cai turbu turetu buti atvirksciai – neinertiskas, nes betonas veikia kaip buferis, staigiai pakaitinus sualutei ne taip greitai ikaista visa patalpa…

    3.”Temperatūros reguliavimas vyks planšetiniame kompiuteryje” – tas Lenkiskas valdiklis turi galimybe dirbti kaip WEB serveris, jis gali dekoduoti ds18b20, galima suprogramuoti, kad apdorotu ir atvaizduotu duomenis?

    4. As kiekviename kambaryje atvedziau UTP laida montazineje dezuteje 1.5m aukstyje, panasiai kiap pas tave. Niekaip nesugalvoju kaip graziai padaryti temperaturos ir dregmes jutiklio dezute. Tavo pvz. nera jokiu skyliu, ju butinai riekia, kitaip temperatura labai veluos i svyravimus kambaryje. Be to noretusi kad tas daviklis butu bent kiek toliau nuo sienos, kad siena daryti maziau itakos, ipc betonine.

    Vakar kaip tik sekmingai pavyko priversti Raspberry pi B+ ir Arduino kalbetis tarpusavyje per serial. Is pradziu smegenims galvojau pirkti koki mini PC ar laptopa, bet labai sudomino pi del kainos ir energijos suvartojimo ~1.5W 🙂 Arduino naudosiu fiziniam lygiui valdyti, ir paversti skaitmeninius bei analoginius signalus i tekstines zinutes rasppberry ir atvirksciai. Raspberry bus smegenys su duomenu baze ir web serveriu. Kaip seksis parasysiu bloga… Dabar diziausias klausimas kaip priversti rekuperatoriu bendrauti su Raspberry…

    • Laurynas
      2014/11/27 11:07

      0. Apie valdiklį http://www.atpower.eu
      1. Na visi laidai skydinėje, tiek 220 tiek, 12v yra vieni šalia kito. Ekranai neįžeminti kolkas, bet pastėbajau, kad kai atjungi elektra ir vėl įjungi, viena šviesu grupe aktyvuojasi. Tai gali būti tas efektas, nes ipmulsui į rėlė tikriausiai pakanka to.
      2. Žodis inertiškas čia tinka – lėtai įšyla, lėtai atšąla.
      3. Ne, kolkas jie turi galimybė priimti tik analoginius signalus, bet žadėjo versiją su skaitmeniais. Ten labai paprastas interface’
      as, kuris atvaizduoja tam tikrus dalykus, patrauklesniam reikia vietinio serverio. Paparasto interface screen shot, idėtas analoginis termometras pjauna grybą – svetainėje šaltoka:) http://www.livinprojects.lt/wp-content/uploads/2014/11/Screen-Shot-2014-11-27-at-11.10.15.png
      4. Ta aklė nėra 100 proc. hermetiška, ten kažkiek vaikšto oras, bet to nemanau, kad ten temperatūra labai skirsis net neesant skylėms.
      Net nenumanau, kas tas raspbeery, bet galiu pasakyti, kad smegenys bendrauja su rekuperatoriumi per PING moduli siųsdamos MOD BUS komandas per RS485.

  3. KP
    2014/11/28 13:31

    Kalbant apie automatikos poreikį, reik suvokti pagrindinį dalyką. Ji skirta ne vienai lemputei valdyti, o sistemiškai kažkokioms funkcijoms. Namo apšvietimas, eksterjero apšvietimas, privažiavimo apšvietimas, vartai, varteliai ir t.t. Taip detalės pigios, temperatūros daviklis kainuoja 2 Lt, elektroninę schemą prie jo galima pasidaryti už 10-100 Lt. Taip viską galima pasidaryti DIY principu, ir taip ženkliai pigiau kainuos (juk savo darbo laiką vertinam už 0Lt?), netgi darant pačiam pajusite kūrėjo įkvepimą ir pasimėgavimą. Klausimas tik, ar jūs pasirengė būti amžinai “temoje”? Po metų kitų, kai užmesit viską į kampą ir išaiškės, kad reikia pakeisti kažkokį parametrą ar valdymą… o kas iš jūsų daro sistemos aprašą, kad paskui rasti, kur ir kaip tai padaryta? Šiandien Raspeberry Pi, ryt jau Banana Pi.. O ir sukurti normalią Web sąsają laiko reikia daug.
    Nieks nesako, kad nereikia daryti, entuziastų buvo, yra ir bus, bet tai lieka entuziastų lygmenyje, sistemų atkartojimo ir palaikymo prasme šie sprendimai labai sunkiai įgyvendinami ir taisomas.

    Dėl ekranavimo tai labai daug “jeigu”. O “jeigu” šalia praėjo jėgos kabėlis? o “jeigų” tie trukdžiai laikini? kai kada 40A srovės šuolis (įprasti LED elektroniniai trafai) ogogo kokius trukdžius sukūria.

    Lenkiškas valdiklis dirba su analoginiais signalais, kažkada planuoja įvesti 1wire palaikymą. Web serverį jau turi savyje su tamtikrais apdorojimo algoritmais.

  4. Mantas
    2014/12/01 17:27

    Na šiaip didelio poreikio automatizuoti aš apskritai nematau. Žmogus puikiai be to gyveno 200,000 metų 🙂 o Protingi namai yra paskutinis mados klyksmas ir tikrai nėra būtinybė. Aš manau, kad kuo paprasčiau tuo geriau. Jeigu nieko nenusimanyčiau tai kažin ar išvis ką nors daryčiau, pvz. lauko apšvietimą galima pajungti tiesiog prie laikmačio ir nustatyti kada junginėti. Taip pat nieko nėra geriau už lemputes su judesio davikliais, o vartams atskirai parduodama automatika. Žinoma tai nebus viena sistema, bet rezultatas bus labai apnašus.
    Mano atveju tai kaip ir buvo labai gerai pasakyta – pajusti kūrėjo įkvepią ir pasimėgavimą 🙂 kas gali būti geriau už pasitenkinimą, kai sukonstruoji kažką naudingo. Dar vienas stiprus DIY pliusas yra tai, kad galimybės yra daug platesnės ir nėra jokių konfigūraciniu apribojimų, o kaip bus su palaikymu tai jau kitas klausimas… 🙂 O dėl web sąsajos yra daug open Source sistemų pvz. openHAB, OpenRemote, eclipse.org ir t.t. ir nereikia išradinėti dviračio jeigu nėra noro 🙂
    O šitie atpower.eu valdikliai kiek skaičiau dokumentaciją visai tai labai įdomus variantas tiems kas nemoka ar nenori programuoti, čia vos ne aukso viduriukas, šaunuoliai!

  5. KP
    2015/02/27 11:18

    Noriu tik trumpo komentaro dėl mados klyksmo automatikos srityje.
    Automatika nėra tik tuščias žodis, jei kalbate apie taupymą. Taupymas pasireiškia tik tada, kai tai tampa sistema. Taip, galite kiekvienai lemputei prikabinti judėsio daviklį ir išorinis rezultatas bus panašus. Bet dabar paskaičiuokime sąnaudas. Investiciniu požiūriu kiekvienas aktyvus daviklis kainuoja atitinkamus pinigus. Kainos nuo 20 iki 60 Lt, bet dar reikia elektros tinklą atitinkamai išdėlioti. Ir dar einamoji sąskaita. Kažkada norėjau savo laiptinėje pridėti judėsio daviklį laiptų apačioje ir viršuje, kad laiptų apšvietimas užsidegtų priartėjus prie jų. Laiptų apšvietimui skiriau 6 LED lemputes po 0,3 W, sumoje 2W. Nedaug naudoja ir įdomiau kai jos įsijungia nuo veiksmo. Taigi beliko tik judėsio daviklius sumontuoti… Besirinkdamas judėsio daviklius mestelėjau žvilgsnį į jų energijos sąnaudas, ir tai perbraukė mano planus. Judėsio daviklis visą laiką budi ir naudoja 2W. Du davikliai naudotų 4W, t.y. 2 kart daugiau nei mano apšvietimas… Pigiau laikyti visą laiką įjungtą laiptinę, nei jungti daviklius…
    O dabar paskaičiuokime sąnaudas. 1W metams kainuoja grubiai 4,3LT arba 1,26 EUR. Tai vien 2 daviklių gyvybės palaikymas kainuos jums metams 17Lt arba atitinkamai eurais. O jei tų daviklių bus kiekvienoje lemputėje? Tai jau ne taupymas, o išlaidavimas.
    Tai normalus dalykas. Normalu, kad savarankiška sistema sunaudoja energijos minimalų kiekį, ir jų sąnaudų suma niekada neprilygs centralizuotai sistemai su pasyviais davikliais. Tas pats liečia ir WiFi ar ZigBee tinklus. Tiek WiFi, tiek ZigBee ar kiti aktyvus siųstuvai naudoja energiją ir už ją reik sumokėti, nepriklausomai nuo to, naudojate ją ar ne. Dar vienas pavyzdys. Turiu Danfos grindų šildymo belaidę automatiką su radijo davikliais. Vasarą grindų šildyti nereikia, tad išjungiau kolektorių valdymo blokus, norėjau sutaupyti. Tada termometrų davikliai, neturėdami ryšio su valdymo bloku akimirksniu išsikrovė. Ir naujam sezonui turėjau pirkti 20 naujų baterijų. Kitą sezoną buvau gudresnis ir baterijas išėmiau. Bet pala.. o kaip gi su tuo šukiu, kad automatika palengviną gyvenima? 🙂
    O be to prisideda nuolatinė jų kontrolė, nes gali baterija nusėst, gali ryšys nutrūkt. Taip, pranešimą ar perspėjimą gausit. Bet tai jau panašu į tarnystė sistemai, o ne į sistemos tarnavimą Jums. Galit dar personalą pasamdyti, bet jis gi kainuoja.
    Mūsų gyvenimo standartai keičiasi, tampa įprasta atėjus į namus pasitikrinti, ar viskas veikia tinkamai, atsakyti į emailus ir t.t. Tik gal gyvenimas neturėtų eiti link to, kad dar ir namuose turėsime atsakinėti į namo “užgaidų” emailus?
    Tai retoriniai klausimai, tad automatikos mėgėjams, prieš renkantis sistemas, siūlau įvertint tokius paprastus aspektus, o ne tik tai kokia gi ta sistema yra visagalė.
    p.s. Nevertinant elektros sąnaudų pačios sistemos, pagal NRG3 pastato sertifikavimo sistemą galimą ir žemesnę klasę netyčia gauti :).

  6. Andrius
    2015/06/26 22:44

    Siuolaikiniuose namuose visos zonos ir taip stebimos judesio davikliais apsaugos sistemu tai viska apjungti tikrai nera sudetinga. Tai nemanau kad cia reikia gudriu formoliu energijos skaiciavimam. As pats planuoju naudoti Siemens Logo tai tikrai paprastai konfiguruojama ir pakankamai lanksti sistema o ir kaina gana prieinama.Jai neklystu paprasciausio kainos prasideda nuo 300Lt gal ir pigiu 8in 4 out. Yra jau ir Android app kurioje galima pasidaryti vizuolizacija ir valdima PLS su ethernet modeliui. Manau tai vienas pigiausiu varijantu ir kas svarbu labai patikimai veikia. Isbandyta daugybeje projekteliu.

    • Laurynas
      2015/06/27 10:06

      Signalizacijos judesio davikliai nepakankamo jautrumo šviesai valdyti. Pvz. rišantis batus hole jie neveikia. Turi pakankamai masės judinto, kad suveiktų. Naudoti spec. apšvietimui patartina, bet kainos visiškai kitokios. Be to, turi naudoti ne judesio, o buvimo daviklius.

  7. Raimis
    2015/09/11 21:52

    Dažniausiai tik skaitau, bet šįkart pakomentuosiu, nes žinau. Dėl internetinių kabelių šviesos komutacijai. Ekranavimas šiaip yra gerai, bet nereikalinga tokiam atvejui. Ne veltui yra vytos poros. Jeigu naudosi atskirą porą jungikliui, tai laidelių suvijimas apsaugos nuo visų elektromagnetinių indukcijų. Ūkiškai rašant, vienu laideliu srovė teka pirmyn, o kitu laideliu – atgal. Įvykus stipriam elektromagnetiniam impulsui, laideliuose indukuotos srovės bus priešingų krypčių, todėl slopinsis.
    Daugiau nesiplėsiu, bet tik paminėsiu, kad vytos poros naudojamos ir garso aparatūroje, kur audiofilai išgirsta bet kokį trukdį.
    Savo būste taip pat projektuoju valdymą signalais, o komutavimą skyde.

  8. Raimis
    2015/09/11 21:56

    Beje, blogo autorius rašė, kad buvo “diskoteka”, kai pajunginėjo šviesas. Čia dėl to, kad skirtingų lempų laideliai buvo toje pačioje vytoje poroje. Taip daryti negalima. Negalima daryti 7+1.

  9. Raimundas
    2016/01/29 22:28

    Smagus projektas… Gal viena pastebejima – Tokiom sistemom valdyt labiau nei paprasti mygtukai (pas jus JUNG LS 990, matyt 531U mechanizmai) tinka (nors aisku cia skonio reikalas) specialiai tam tikslui skirti – kad ir to pacio JUNG. Pliusas daugiau funkciju vieno standartinio jungiklio vietoje…. Pvz toks http://www.jung.de/lt/internetinis-katalogas/188896920/ … Papildomai galima ten esancius LED isnaudot indikacijai – ar ijungta funkcija ar ne… O grafinius simbolius tikrai labai patogu uznest ta paslauga graviravimo kaip ir pas jus padaryta…

    • Laurynas
      2016/01/30 13:13

      Raimundai, pamiršai paminėti labai svarbų dalyką – tavo minėtų mechanizmų kainą. Be to, kad Led indikacija veiktų, reikia Jung rėlių bloko arba kažkokių papildomų priemonių naudojant programuojamus kitus rėlių blokus. Led indikacija labai padėtų, kai mygtukas turi kelias funkcijas, tokias kaip pvz šviesos įjungimas vonioje one click ir rekuperatoriaus galios padidinimas su tuo pačiu vonios mygtuku tik double click. Šiaip nlb girdisi ar aktyvavosi intensyvaus vėdinimo funkcija, todėl indikacija padėtų susivokti. Graviravimas yra tikrai puikus dalykas.

  10. audriuz
    2016/04/13 22:36

    Norejau pasiteirauti del temperaturos daviklio paslepimo uz akles. Ar teisingai supratai? Kad pats daviklis yra dezuteje ir slepiasi uz akles? Kei taip, koks tikslumas taip sumontuoto daviklio?

    • Laurynas
      2016/04/14 19:21

      Tokia idėja buvo. Tačiau jau dvi žiemas atgyvenau ir matau, kad nereikia reguliuoti grindų kontūrų, nes ŠS pats pakamkamai gerai ją reguliuoja pagal lauko temperatūrą. Nemanau, kad už plastmasinio dangtelio temperatūra ženkliai skirtųsi negu patalpoje. Jei ir butų koks vėlavimas ar laipsinio skirtumas – reikėtų suvesti korekciją.

  11. Lankytojas
    2016/04/23 14:56

    ar teisingai suprantu, kad iki kiekvieno sviesos jungtuko yra atvestas paprastas interneto laidas (utp), kuriuo yra siunciami signalai i centrale, o is ten jau mikrokontrolerio pagal ijungiamos/isjungiamos reikiamos reles? jei taip, ar jungtukai yra kazkokie “speciallus”, ar galima naudoti standartinius?

    • Laurynas
      2016/04/24 16:50

      Tai, iš kiekvienos grupės jungiklių nueina UTP laidas. Laido gyslų pakanka 7 jungikliams. Naudojami ne jungtukai (switch), o vadinami mygtukai (push button) kai durų skambučiui.

  12. Darius
    2016/10/04 09:49

    Šiam įrašui jau bemaž du metai. Būtų įdomu sužinoti su kokiomis problemomis susidūrėte eksploatacijos eigoje. Ar sistema pateisino lūkesčius?

    • Laurynas
      2016/10/04 10:20

      Šiaip viskas veikia gerai. Buvo sukepę dvi rėlytės dėl to, kad naudojau labai “krūtus” reklaminius maitinimo šaltinius LED’ams, kurių paleidimo metu srove buna 40 amperu. Nors ir labai trumpai, bet rėlytėms pakenkė. Po biškelį plečiu galimybes. Sekantis etapas vartu automatikos integravimas.

  13. Pasimetes
    2016/11/22 08:44

    Klausimas del jungtuku ir utp laido..Ar teisingai suprantu kad viena utp laido gysla yra panaudojama kaip minusas, o likusios 7 gyslos tiesiog mygtuko paspaudimo metu yra trumpinamos ir signalas nukeliauja I “smegenis”?

    • Laurynas
      2016/11/22 12:30

      Teisingai

  14. Pasimetes
    2016/11/24 19:25

    O UTP laida jungtukams geriau vesti zeme, tam paciam griovy salia rozeciu laidu, ar geriau pagal lubas, kad utp laidai butu toliau nuo 220v…

    • Laurynas
      2016/11/25 13:07

      Kokiu atstumu vest tai nepasakysiu tiksliai. As vedziojau lubomis 15 cm nuo jegos kabeliu. Yra salia jungikliu ir rozeciu, itakos nedaro. Utp ekranuotus del visa ko isidejau, bet neizeminau kol kas, nes neprireike

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.