Ikea virtuvė
Virtuvės planavimas
Virtuvė – naujakuriams aktuali tema. Ši gyvenamojo namo dalis yra viena svarbiausių, bent jau mums. Virtuvės patalpa projektuojama ne šiaip “iš lemputės”, jos matmenys atsiranda išdėsčius baldus. Dažnai žmonės, kurie įsigyja pardavimui statytus būstus su pertvaromis, pradeda prašyti sunkiai įgyvendinamų dalykų – pvz „Mūsų svajonė turėti salelę“ (virtuvės dalis vidury patalpos), nors patalpa yra maža, kartais net nesujungta su svetaine. „Mes norim orkaitės akių lygyje“ – toks sprendimas reikalauja bent dviejų/trijų aukštų spintelių, kurios užima vietą, suvalgo darbastalį ir, jei siena kurioje numatyta virtuvė trumpa, tokia svajonė gali būti ir neįgyvendinta. Todėl virtuvės patalpa projektuojama pagal baldus.
Kitas svarstytinas klausimas – atskirta nuo gyvenamojo kambario ar ne? Jei daug gaminate – geriau daryti atskirtą arba bent pasilikti galimybę būti atskirtai. Tai geriausiai įgyvendinama kai virtuvės patalpa suprojektuota „apendikse“ (atskira patalpa prilipdyta prie gyvenamojo kambario). Šis išplanavimo sprendimas leidžia ją nesunkiai atskirti lengvomis pertvaromis ar slankiojančiomis sistemomis.
Toks sprendimas įgyvendintas ir Puspasyviame. Teko spręsti uždavinį, kaip turėti atvirą virtuvę, kurioje daug gaminama? Stiklinė slankiojama siena čia puikiai tinka. Ji nesumažina erdvės, bet kartu ir atskiria kitas patalpas nuo maisto gamybos kvapų. Slankiojančios durys sveria apie 130kg, todėl jos montavimą reikia numatyti ankstyvoje stadijoje. Prieš montuojant ir gipso kartono lubas buvo pasirinktas sistemos gamintojas ir rangovas. Tariantis su gipsininku buvo sumontuota metalinė laikanti konstrukcija su DORMA AGILE sistemos bėgeliu. Stiklo užsakymo darbai atidėti iki galutinio sienų užbaigimo. Pabaigus apdailą sumontuotos abi dalys – fiksuota ir slankiojanti. Duris nėra labai lengva užslinkti, bet to daryti dažnai netenka.
Funkcinė schema
Projektuojant virtuvę svarbiausia nuspręsti jos formą ir tinkamai suskirstyti į zonas. Labai vaizdžiai tai pateikta BLUM puslapyje. Rutina virtuvėje vyksta tokia tvarka:
maisto ir daiktų (indų) sandėliavimas> valymas> ruošimas> gamyba.
Kiekviena virtuvės forma turi sau tinkamiausią išdėstymą.
Puspasyviame pasirinktas gan standartinis variantas – L formos virtuvė. Pusbaris prideda išplanavimui dar vieną zoną – valgymo zona ir paverčia virtuvę į U. Kaip rašiau ankstesniame įraše, pusbaris tarnauja kaip papildoma ruošimo zona kai pritrūksta vietos.
Virtuvės gamyba
Nusistovėjus virtuvės projektui galima planuoti gamybą. Individualius projektus meistreliai įgyvendina per 2-3 mėnesius. Mažiau išrankiems yra puikus pasirinkimas IKEA. Būtent ją mes ir pasirinkome. Virtuvės sistemoje įžvelgiu daug privalumų:
- Virtuvę gali gauti DABAR;
- Gali pasidaryti PATS;
- Ikėjos virtuvė yra SISTEMA, todėl gali kurti ir modifikuoti palaipsniui. Būtent taip mes ir darėm. Žinojom apatinių spintelių pločius, tačiau nebuvom įsitikinę kiek ir kokių stalčių norim. Taigi pirmiausia sumontavom korpusus, paskui gyvai svarstėm kur ir kiek bus stalčių, kiek durelių. Galiausiai, jei bėgant laikui pastebi, kad kažkas netinka, gali pridėti papildomą vidinį stalčių, esamus pasikeisti į aukštesnį ar žemesnį.
- Pasitelkus fantaziją, gali sukurti įdomesnį virtuvės dizainą. Būtent tai mes ir padarėm su pakabinamomis spintelėmis. IKEA turi kabinimo sistemą ant bėgelio. Tai reiškia, kad surinkęs spinteles, gali jas dėlioti kaip tik nori. Pasitelkę standartinius fasadų matmenis sukūrėme praslinktą kompoziciją. Kaip akcentą geltoniems langams įterpėme atvirą geltoną spintelę. Viduje korpusai išdėstyti taip, kad kiekvienos durelės turėtų reikalingus tvirtinimus.
- Po plautuve gali įsirengti du stalčius iš kurių viename rūšiavimo dėžės. Sąlyga tam – turi pirkti IKEA plautuvę ir sifoną. Analizavau daug variantų ir niekur neradau tokio žemo sifono, kuris netrukdytų darinėtis apatiniam stalčiui. Taigi, švedai viską apgalvoję ir turi pranašumą prieš nestandartinių baldų gamintojus.
- Nors viešai neafišuojama, bet IKEA Maximera serija naudoja BLUM furnitūrą.
- Gali lengvai pasikeisti fasadus naujais, nes viskas yra daug metų nekintančioje sistemoje.
- Pigiau, negu pagal užsakymą, gaminama virtuvė.
Trūkumus įžvelgiu tokius:
- Neturi 300mm pločio spintelės, būtent tokios man labai trūko. Jei jau labai myli IKEA, tai projektuojant namą, nišą virtuvei reikia numatyti pagal standartinius matmenis. Mes šią problemą išsprendėm nupirkę aukštą 400mm pločio spintelę ir nuvežę pas baldininkus pripjauti. Fasadui panaudojome aliuminio dureles su dažytu stiklu, kuris puikiai dera su RINGHULT fasadais.
- Problemos montuojant NE IKEA indaplovę. Čia man buvo naujiena. Viską buvau išnarpliojęs iki detalių, bet šią vietą praleidau. Teko užsakinėti IKEA adapterį, kuris, mano nuomone, nėra labai tobulas. Tai deficitinė prekė, jį reikia užsakyti ir laukti eilėje.
Buitinė technika ir įranga
Šioje skiltyje noriu aprašyti du dalykus – plautuvę ir gartraukį. Gartraukis susijęs su rekuperacinio vėdinimo sistema, todėl svarbu žinoti jo veikimo principą.
Gartraukis išraukia maisto gamybos procese užterštą orą ir jį išmeta. Išmesti jis gali į lauką arba į tas pačias patalpas (recirkuliacija). Lengviausia padaryti recirkuliacinę sistemą su anglies filtru, kuris iš oro pašalina kvapus. Privalumai būtų tokie:
- Nereikia gręžti skylių sienoje, išlaikomas namo sandarumas;
- Nereikia galvoti apie “draugavimą” su rekuperatoriumi;
- Žiemos metu išsaugoma maisto gamybos šiluma;
- Galima rinktis galingą gartraukį;
- Paprastas montavimas.
Trūkumai:
- Reikia keisti anglies filtrus;
- Vasarą šiluma lieka namo viduje, didina perkaitimo tikimybę.
Kitas pajungimo variantas yra integruoti gartraukį į rekuperacinę sistemą. Tai yra įsijungus gartraukiui duodamas signalas rekuperatoriui išjungti šalinamą srautą. Tada oro šalinimas vykstą per gartraukį, o tiekimas per rekuperatorių. Ir visa tai be šilumogrąžos. Teisingam gartraukio veikimui reikalingas balansas, tačiau dažniausiai tam neužtenka rekuperatoriaus galingumo. Mano pasirinktas modelis ELICA ELIPLANE gali veikti maksimaliu 352m³/h režimu, tuo tarpu rekuperatorius tik 300m³/h. Pasirinkus galingesnį gartraukį reikalingas papildomas oro pritekėjimas atidarius langą.
Dar vienas paprastas pajungimo būdas tiesiog montuoti gartraukį standartiškai, nesiejant su rekuperatorium ir kaskart varstyti langą.
Mes montavome gartraukį su recirkuliacija. Pasirinkome 800mm pločio. Šis turi didesnį garų surinkimo paviršių, todėl mažiau užteršto oro nuklysta į šoną.
Norėjau pareklamuoti patogiausią plautuvę ever. Šis nepigus IKEA šedevras talpina orkaitės skardas. Tai yra priežastis, kodėl mes pasirinkome būtent šią plautuvę. Kombinacijoje su išraukiamu virtuvės maišytuvo antgaliu/dušeliu skardų plovimas tampa paprastas kaip FAIRY reklamoje:). Jau nekalbu apie visokių IKEA priedų galimybes šiai plautuvei.
Virtuvės kaina
Virtuvė dar 100% nebaigta, trūksta lentynų, plintusėlių, plytelių ir šviečiančios lentynos. Taigi, skelbiu kainą iki šio momento.
Tai kokia ta kaina ? 🙂
Reikia susivest. Viskas man rodos 18k. Patys baldai apie 6k. Patikslinsiu
Įmanoma įsirengti du stalčius po kriaukle nenaudojant Ikea plautuvės ir sifono. Mums tas pavyko su Franke. O visam kitam pritariu 🙂
Nebent Franke plautuvė žemesnė negu Ikėjos.
“atskiria kitas patalpas nuo maisto gamybos kvapų” nesuprantu sakančių šitą standartinę frazę. Kaip tada toje virtuvėje išgyventi duris užsidarius dujokaukę naudosit? 🙂 Juk maistas kvepia, kvapais reikia mėgautis… taip seilių daugiau prisigamina prieš valgį, virškinti lengviau būna 🙂 čia gi ne valgyklos virtuvė kur riebaluose spurgas kasdien verda, nebent kokia keptuvė priskrustų, bet taip juk dažnai neatsitinka.
Gal galima apie gartraukį daugiau, ar jo filtras pačiame gartraukyje? Kur išmetimas?
Mano žmonos hobis maisto gamyba, karštus patiekalus gamina 2-3 kartus per dieną. Kvapai, ypač žuvies, nėra malonūs, kai patenka į kitas patalpas. Ta pertvara patikrinta, tikrai viskas veikia taip, kaip norėjom. Buvusiame būste jos labai trūko. Spurgas aliejuje irgi verdam:)
Taip, filtras pačiame gartraukyje, pradžioje testavom, tikrai sugeria kvapus. Išvestas virš spintelių, oras plūsta per 5cm tarpą paliktą iki lubų. Gyvenam metus, kol kas minusų nepastebėjom.
Man rodos kažkaip tamsoka,norisi ta maža langa paplatinti. Bet čia kiekvieno skonis skiriasi. O šiaip virtuvė liuks. Man ikejos baldai patinka, kaik kurie yra gaminami Lietuvoje.
O kokius (už kiek) anglies filtrus naudojate?
Kaip dažnai keičiate?
Gana brangu turėtų būt, jei dažnai gaminate.
Mes gaminam gal 3 kart mažiau, tad šis variantas būtų gana ekonomiškas …
Atvirai pasakius dar nė karto nekeitėm. Tuoj bus metai. Bet šiaip gamintojas rekomenduoja kas 3-4 mėn. Kainuoja apie 40 LTL mūsų modeliui. Planuojame pasikeisti artimiausiu metu:)
Viskas su skoniu padaryta, svarbu jums viskas jauku ir patinka, o mes prisitaikysim 😉
O kokio gamintojo buitinę techniką pasirinkote?
Įvairių gamintojų, nederinom, kad būtų viskas to paties. Orkaitė – GORENJE, kaitlentė, indaplovė šaldytuvas – BOSCH, gartraukis – ELICA
Šauni virtuvė ir pritariu, kad naujakuriui vienas iš pagrindinių baldų komplekto yra virtuvės baldai, nors tiesa ne visiems… Vienas mano draugas, jau gyvena naujame name apie porą metų, įsirengęs pilnai gerbūvį ir visą kitą, bet prie virtuvės vis rankos jam neprieina (o gaminti žmona mėgsta ir skaniai)
Kas liečia recirkuliacinio gartraukio:
keista, kad dar nejaučiate ištraukiamo gartraukio kvapo, kadangi tokio tipo gartraukiuose būna sąlyginai labai mažai aktyvuotos anglies (apie porą šimtų gramų) ir jos įkrova labai greitai užsibaigia.
Darant normalią recirkuliacinę sistemą, reikėtų daryti panašiai kaip darė Vilius:https://vvnamas.wordpress.com/2011/05/21/filtru-kasete/
t.y.
1. turi būti gartraukyje įstatytas riebalinis filtras
2. turi būti kišeninis filtras, kad sugaudytų dulkes ir likusius riebalus;
3. aktyvuotos anglies filtrai (cilindrai), kad sugaudyti kvapus. Cilindtrų įkrova yra net 8kg. anglies, toks filtras tikrai nemažai tarnaus.
Norint dar geriau padaryti, tai galima oro išmetimą vasaros metu nukreipti į lauką perjungiant uždarymo sklendes.
O kuri cia plautuve taip Jums pasiteisino?
Bredskar didžioji
Sveiki, gal galit parasyti tikslu to adapterio indaplovei pavadinima? Mums iskilo ta pati problema, durys trugdo pilnai atsidaryti indaplovei, indaplove ne is ikejos. Ten visos durys padarytos slankiojancios, o pas mus tik su vyniais susisuka.
http://m.ikea.com/lt/lt/catalog/products/art/50291370/
Toks, bet reik žiūrėti pagal indaplovės durelių montavimo principą. Yra ir kitokių.
nereali man Jūsų virtuvė. net ir niūriausią dieną atrodo saulė joje žaidžia 🙂 ar patys ją montavote? Kaip naudojimas prabėgus 1,5 metų?
Taip, montavau pats. Bemontuodami sprendėme daug dalykų vietoje, kaip kas patogiau. Per naudojimo laiką buvo iš vieno stalčiaus BLUM bėgelių stabdžio išbėgęs tepalas ir neveikė soft close funkcija. IKEA be problemų pakeitė į naujus stabdžiukus.
bandau ir aš kurti virtuvę IKEA programoje….
ar labai sudėtingas montavimas? kiek teko rinkti IKEA baldų tai gan viskas aiškiai ir paprastai parpdyta, paaiškinta… įdomu kaip su virtuve.
Aš nenaudojau ikėjos programos, tiesiog iš katalogo susidėliojau pagal matmenis. Na, atskiras spinteles tai tikrai nesudėtinga surinkti. Gal daugiau sunkumų pirmą kartą darantiems gali kilti su įmontuojama technika, sureguliavimu, stalviršio montavimu..
Sveiki,
Gal turit to Ikea adapterio indaplovei koda?
http://www.ikea.com/lt/lt/catalog/products/50291370/
Ar patenkinti baldinės plokštės kokybe? Ar kaina atitinka kokybę? Kaip manot, apsimoka gamintis pas baldžius ar pirkti iš Ikea.Jei reikėtų antrą kartą įsirenginėti virtuvę- Jūsų pasirinkimas būtų toks pat?
Ką galėtumėte patarti neapsisprendžiantiems bandžiai ar Ikea… Norisi išspausti kuo geresnį kainos ir kokybės santykį 🙂
Plokštės kokybė per tris metus nepaskeitė, kad jr butų blogesnė nei kitos plokštes nepastebėjau.
Ikejos virtuvė mano skaičiavimai aspimoka, nes ji, mano lyginimais, yra pigesnė negu baldininkų ir be to to universalesnė, gali bet kada modifikuoti.
Visada rinkčiausiai ikėjos virtuvę, dėl viršuje įvardintų priežasčių, ypač dėl modifikavimo galimybių.
Kaip jūs matote, kad ikėjos virtuvės kokybė prasta? Taigi jie duoda 20 metų garantiją, kuri realiai veikia.
Teko tik skaityti kitur komentarus apie prastą plokštės kokybę, todėl buvo įdomi nuomonę iš tų žmonių kurie realiai turi ir naudojasi… O kodėl nesirinkot Ikea buitinės technikos ir stalviršio?
labai įdomu, ar spintelių rankenėlės patogios?
Na šios rankenėlės patogios, tačiau tvirtinimas nėra idealus. Išsiklibina tie medsraigčiai. Reikia papildomai naudoti dvipusę lipnią montuojant. Dar to nepadariau, tačiau prie progos reikės.
Atkleiskite, nevisai į temą. Nors interjero nedaug ir nuotraukų yra, bet norisi pagirti. Vien ką reiškia tie geltoni langų rėmai. Viską kardinaliai keičia į gerą, originalią pusę. Pakeisk juos įprastais baltais ar tamsiais ir visas efektas dings, o čia rodos tokia nedidelė detalė, bet kiek ji reiškia.
Laurynai, iš eismės patinka Jūsų namas. Noriu dar paklausti, namo fasado apdaila tinkas? Ir dar man įdomiau, skirtingos sienos skirtingom spalvom išdažytos? Fasadą turiu omeny. Balta ir tamsiai pilka? Dėkoju.
Namo fasadas pilkas tinkas su geltonomis lentelėmis. Įdėjau papildoma nuotrauką čia:
http://www.livinprojects.lt/esama-situacija/
Dėkoju. Tikrai gražu ir ko gero praktiška.
Sveiki, ar gerai gartraukis atlieka savo funkciją?
Tandeme su slakiojama virtuvės pertvara veikia puikiai:) Be pertvaros, kepant žuvį, kvapai pabėga iš po gartraukio. Profesionaliems kulinarams rekomenduoju normalius gartraukius, kurie uždengtų visą kaitlentės plotą (600m gylio), minimum 800mm pločio ir su kanaliniu ventiliatoriumi ir išmetimu tiesiai į lauką.