Krosnelė sandariame name

IMGP2329

Mūsų svajonių name nuo pirmo pasvajojimo turėjo būti krosnelė. Ji suteikia jaukumo. Kartu tai alternatyvus šilumos šaltinis. Šiltame name krosnelės nevadinčiau atsarginiu šilumos šaltiniu. Daugelis klausia, kas bus, jei dings elektra. Gerai izoliuotame būste temperatūra krenta labai lėtai. Dingus elektrai, neveiks ir vėdinimo įrenginys, jis neištrauks sušildyto oro. Savo gyvenime nepamenu dienos, kai elektra būtų dingus ilgiau nei parai. Pagal mano ir jūsų elektros energijos tiekimo sutartį III kategorijos “aprūpinimas elektros energija turi būti atkurtas per laikotarpį ne ilgesnį kaip 24 valandos, išskyrus teisės aktuose ir sutartyse nustatytus atvejus”. Tie kiti atvejai gal karas???  Gamtos stichijos? Esu įsitikinęs, kad net tris paras sėdint be elektros temperatūra nukris vos keliais laipsniais.

Kodėl ne židinys, bet krosnelė. Židiniai kainuoja daug, jų apdaila dažnai sutrūkinėja, aprūksta. Sandariam namui būtinai reikia kapsulės, kuri vidaus oro nenaudoja degimui. Dažniausiai rinkoje sutinkami variantai (be lauko oro kanalo) turi papildomą oro padavimą durelėse, kuris naudoja patalpos orą. Tinkamą krosnelę rasti lengviau. Yra specialių, skirtų pasyviems namams, bet ir jų kaina didelė. Iš tų, kurias galima nusipirkti Lietuvoje, yra RIKA VITRA. Ši yra mažo galingumo ir atrodo tikrai moderniai.

KROSNELĖ PASYVIAM NAMUI

Krosnelė pasyviam namui

Mūsų projekte krosnelė numatyta kampe, todėl ši nebūtų tikusi. To paties gamintojo kolekcijoje atradau RIKA JAZZ. Šią ir planavau pirkti kol Restoje už parodinę kainą nepasiūlė DOVRE ASTRO 3. Žinoma, RIKOS krosnelė buvo labiau prie širdies. RIKA krosnelėse komplektuojamas šilumą akumuliuojantis akmuo. Atrodo tikrai super, bet kaina… Visuose minėtuose modeliuose yra nepriklausomas degimo oro paėmimas iš lauko.

Screen Shot 2015-03-17 at 14.09.50

Gražuolė RIKA JAZZ

Screen Shot 2015-03-17 at 14.31.18

ASTRO 3 oro paėmimas

Degimo oro paėmimas

Projektuodamas vietą krosnelei, numačiau degimo oro paėmimą ortakiu, kertančiu techninę patalpą. Šioje patalpoje, dėl paskirties ypatumų yra perteklinės šilumos, kurią puikiai galima panaudoti paduodamo oro pašildymui. Pasak židinistų, labai šaltas oras dėl kažkokių priežasčių yra negerai. Orą galima paimti ir per grindis, tai būtų žymiai estetiškiau, bet tokios galimybės neturėjau. Plokštuminių pamatų įrengimo stadijoje buvo pasirinkta RIKA JAZZ, kuri turėjo oro paėmimą nugarinėje pusėje. Tam tiesiog nebuvo pasiruošta. Tiesioginiam oro paėmimui buvau numatęs naudoti cinkuotą ortakį, tada kažkiek jį šiltinti, kad nesikondensuotų. Galiausiai panaudojau lankstų dvisluoksnį ortakį su palaikančia formą metaline spirale. Su tokiu dirbti vienas malonumas, priešingai nei su meistrelių mėgstamais lanksčiais aliuminio ortakiais. Šie deformuojasi, plyšta. Dvisluoksnis ortakis COMBIFLEX turi du sluoksnius, vienas aliuminio, kitas –  PVC plėvelė. Toks derinys puikiai tinka šilumos perdavimui ir pasižymi antikondensacinėmis savybėmis. Išbandyta prie -10°C. Ortakis, prieš išeidamas į lauką susijungia su sandaria sklende. Būtina nepamiršti, kad prieš užkuriant krosnelę, sklendė turi būti atidaroma. Ortakis išvestas po medine apdaila, šalia rekuperatoriaus oro paėmimo angos. Specialiai grotelių neįrenginėjau, nes oro pakankamai patenka per dailylenčių tarpus ir iš po dailylenčių apačios.

Krosnelės kaminas. Pajungimas

IMGP2350Dūmtraukis – nerūdijančio plieno išorinis. Toks turi mažesnius šiluminius nuostolius. Susidėliojau komplektuojančias dalis, nupirkau Vilproje prieš du metus per Kalėdas. Praėjusią vasarą, atlikus fasado apdailos darbus, kaminas atsistojo į vietą. Skylę ir laikiklius dūmtraukiui numačiau pagal krosnelės modelį, įvertinęs atsitraukimą nuo sienų. Aplink dūmtraukį išgramdytas EPS pakeistas vata, užkrėsta žymiai daugiau vidinio tinko, kuris sutvirtintas tinkliuku. Vidinei dumtraukio daliai naudojau Lietuvoje “einamiausias” lenkiškas dalis DARKO: 90° alkunė su pravala, sklendė, sijonėlis bei tiesios dalys. Viską surinko, pajungė ir krosnelės spalva nudažė židinių meistras.

Rekuperatorius ir krosnelė

Kuriant židinį gerai pasitarnauja vėdinimo įrenginyje esanti OVR funkcija. Esant srautų balansui dūmai kartais patenka į vidų. Įkūrimo operacijai labai naudinga nustatyti name viršslėgį tam, kad dūmus išspaustų į kaminą. 5 min nustačius srautus 80% IN ir 50% OUT, uždegimas vyksta sklandžiai ir švariai. Vėliau, per papildomą užkrovimą, galima vėl panaudoti OVR funkciją.

Kuras, kūrenimas ir valymas

Degimo oro tiekimas DOVRE ASTRO 3

Degimo oro tiekimas DOVRE ASTRO 3

Instrukcijoje rekomenduojama naudoti beržines, vaismedžių malkas. Po sklypo tvarkymo ir poros leisgyvių obelų nukirtimo tokių malkelių pas mus į valias. Jų, kad ir smulkių, kiekvienais metais daugėja, nes obelis reikia genėti.

Įkūrimo stadija aprašiau ansčiau, na o degimo eigoje svarbu neiššvaistyti šilumos per kaminą – t.y. laiku sumažinti oro padavimą. Turiu pagirti DOVRE. Krosnelė pasižymi sandarumu ir tiksliu oro tiekimo reguliavimu. Šis modelis turi dvi valdomas sklendes (Nr.1 ir Nr.2) ir vieną neuždaromą tiekimo kanalą (Nr.3). Ilgesniam degimui rekomenduojama malkas sudėti glaudžiau uždaryti Nr.1 oro tiekimą. Nr.2 geriau neuždarinėti, nes jis atlieka CLEAN GLASS fukciją.

Nuo sausų vaismedžių malkų stiklas turėtų neaprūkti, bet yra šiek tiek kitaip. Nors krosnelė turi CLEAN GLASS technologiją, stiklas vistiek apsitraukia lengva migla. Gali būti, kad per mažai ciongo duodam ir suodžiam neužtenka kaitros, kad nudegtų. O ciongo duodam mažai dėl vienos neapgalvotos detalės. IMG_2622Šoninio stiklo vietoje labai kaista polistirolinė siena. Polistirolas gali išsilydyti, susidaręs vakuumas sulaužys tinką. Vidinės apdailos stadijoje buvo taip atsitikę, kai per arti palikom halogeninę lempą. Būtų idealiausia, išgramdyti EPS ir vietoj jo iki betono prikrėsti tinko ar kitos karščiui atsparios masės. Bet dabar, kai jau apdaila padaryta, nesinori kažką keisti, beto EPS dar neišsilydė ir nežinia ar išsilydys. Mintis kilo Ikėjoje vaikštant “Laimingųjų kampelyje” (išparduodamos prekės netoli kasų). Ten radau idealiai tinkančių matmenų baltą matinį stiklą, kuris dėl blizgumo šiek tiek atspinti šilumą, ją akumuliuoją. Be to, atitrauktas nuo sienos, jis sukuria oro tarpą, kuris apsaugo sieną nuo perkaitimo. Su stiklu kūrenom tik vieną kartą, bet rodos jis padeda. Siena tikrai taip stipriai neįšyla. Kita, betoninė siena, puikiai atlieka savo akumuliavimo fukciją.

Na, dabar šlykščiausia dalis – krosnelės priežiūra. Užjaučiu visus turinčius kieto kuro katilus kaip pagrindinius šildymo šaltinius. Man pakako kelių valymų ir atsikandau tos “romantikos”. Be pelenų siurblio čia neišsisuksi.  Stiklams valyti nusipirkau “Židinių stiklų valiklį” iš Senukų. Prastai jis valo. Pagooglinau ir atradau superinį būdą: klasikinį suglamžytą laikraštį pavilgai į vandenį ir pabaksnoji į pelenus – valo nepriekaištingai.  Sunkiausia buvo gauti klasikinių laikrasčių. Seniau juos naudojo užpakaliui valyt, o dabar deficitas:)

Krosnelės įrengimo sąmata:

  1. Krosnelė – 5000LTL;
  2. išorinis kaminas – 3150LTL;
  3. išorinio kamino sumontavimas 500 LTL;
  4. vidinis kaminas ir montavimas 600 LTL;
  5. stiklas po krosnele – 120 LTL.

Viso: 2714 EUR (9367LTL)

P.S. Liko vienas nerūdijančio plieno kamino elementas d150x1000 su 50mm apšiltinimu. Neišpakuotas, Vilpros gamybos. Jei kam reikia – skambinkit.

10 Comments

  1. namukas
    2015/03/18 11:41

    Puikiai krosnelė atrodo!
    Saulėtos dienos prasidėjo, tai mes savo centrinį šildymą jau atsijungėm ir tik krosnelę pasikuriam vakarais po darbų, saulė prišildo namus, temperatūra nenukrenta per naktį, o krosnelės ugnelė be to dar maloniai nuteikia.
    Pelenų valymas neužima tiek daug to laiko :), gal tik keletą minučių kas kelintą vakarą išsemt pelenus į maišelį. Pelenai beje gali pasitarnaut kaip trąša daržams.
    Kaip ir stiklas nesudaro kažkokių problemų, į savaitę kartą su paprastu popieriniu rankšluosčiu prasieit, galima šiek tiek jį sudrėkint jei sunkiau valosi, bet su sausu geriau nusitrina nešvarumai nuo stiklo. Tiek tų rūpesčių. Jei turit vaikų, tai jie tikrai daugiau dėmesio reikalauja, nei krosnelės valymas 🙂

    • Laurynas
      2015/03/18 14:33

      Jo, pas mus irgi šilumos siurblys atsotogauja. Krosnelė taip pat, nes namie ir taip 23°C. O vargas toks, kad labai dulka pelenai, mes ne tik stalčių valom, bet ir degimo vietą. Būtų idealu pelenų siurblys. Pora kartų Karcher statybiniu išsiurbiau. Neatrodo, kad filtrai pajuodo. Įdomu kuo skiriasi paprastas ir pelenų? Priklauso nuo krosnelės, bet maniškei valant šoninius stiklus reikia ranką įkišt į vidų – tada juodas būnu iki alkunių. Vaiką išmaudyti lengviau:)

  2. namukas
    2015/03/18 22:10

    nu supratau, pas mus gal didesnė trauka, tai stiklas rečiau aprūksta, plius deginam beržines ypač sausas malkas, nupirkom iš kaimyno 10m senumo šį palikimą, tai gal ir dėlto pelenų mažiau, viskas sudega. Centrinį katilą tai su nebrangiu atskiru siurbliu išvalom, nes turimo LUX siurblio būtų gaila užteršt, jo filtrai nepigiai kainuoja :).
    Spec. pelenų siurblys gal neturi maišiuko ir tiek.
    Dėl dulkėjimo taip, pastebėjau kad greičiau renkasi dulkės kambary jei tik dažniau pakuri krosnelę.

  3. Paulius
    2015/03/19 13:31

    Apie tuos pelenų siurblius. Taip jie paprastai neturi maišo, pats korpusas kaip indas pelenams. Filtrus esu matęs dvejopus, vieni kaip mašinoje gofruoto popieriaus, kiti per visą siurblio dangčio plotį esanti medžiaga (iš vienos pusės atrodo kaip oda) dar tinklas prilaiko tą medžiaga. Išbandžiau pastarajį. Po kiek tai laiko filtras užsiklijuoja, gal per drėgnos malkos buvo, bet čia gal. Dar skiriasi žarna nuo įprasto siurblio. Viduje eina metalinė “spiralė”, o ji aptraukta plasmase. sunku tokia suraityti o ir stambesni nesudegę angliukai užstringa. Žodžiu jie padaryti taip kad nebūtų kam užsidegti itraukus karštą anglį.

    • Laurynas
      2015/03/19 13:45

      Taigi jei šaltus siurbi, tai galima ir su paprastu siurbliu, taip suprantu.

  4. Arturas
    2015/03/20 08:33

    Galutine kaina gavosi nemaza. Na bet uz “gyva televizoriu” galima ir tiek sumoket 🙂
    smagu ziureti i gyva ugni, jausti siluma, plius ugnis ramina 🙂

    • Laurynas
      2015/03/20 09:55

      Visais atvejais pigiau nei židinys. Šia kainą įtakoja krosnelės vertė, kaminas tikrai nebrangiai gavos.

  5. andrius
    2015/03/21 16:18

    Pabandykit stiklą valyt su ūkiniu muilu (čia jei laikraščių nerasit 🙂 ) labai gerai nusivalo.

    • Laurynas
      2015/03/21 16:25

      Jei neklystu, ūkinis muilas kaip ir pelenai yra šarmas. Efektas tas pats. Lyg kažkur skaičiau, kad riebalus sumaišius su pelenais gaunasi puikus muilas.

  6. LLaurynas
    2015/03/23 14:48

    Pas mane senas kaimo pecius, bet pasidariau stiklines dureles. Tai ka pastebejau, kad kai degini vaismedzio malkas ir duodi ju daugiau (trauka super minimali), tai nuo ankstesniu pusies malku susikaupe suodziai ant stiklo neblogai isdega.O kiek lieka, palieku, kaip atoutiūrą:)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.