Langai ir durys

tmb.php-2

Langai ir durys – bene brangiausia šilto namo dalis. Brangumą sudaro ne kas kitas, o rėmai. Rėmai tuo pačiu ir šalčiausia lango dalis. Eliminavus rėmus iš projekto gautum pigesnį ir šiltesnį namą. Žinoma, be rėmo sudėtingėja lango eksploatavimas – stiklo paketus sudėtingiau pakeisti, yra didesnė tikimybė, kad paketas įtruks nuo namo judėjimo. Prieš statybas daug mąsčiau apie frezuoto XPS rėmus, kaip tarpinę tarp kietų namo konstrukcijų ir stiklinės dalies, tačiau šiam eksperimentui nesiryžau. Beliko rinktis iš trijų rėmo variantų:

  • plastiko
  • aliumino
  • medžio

 

MIRA term 08

MIRA term 08

Mediniai langai man patinka. Jie yra šilti, medis puikiai tinka interjere. Vienintelis jų trūkumas – ilgaamžiskumas. Medis yra medis, jis gyvas, juda, neapsparus aplinkos poveikiui. Galima paminėti ir aliuminiu kaustytus langus, ir įvairius medžio – plastiko – aliuminio hibridus, kurie yra superinis sprendimas, bet deja sunkiai įperkamas. Labai žaviuosi vokiečiu firmos Gutmann dizainu. Jų sprendimus bando įgyvendinti įvairūs Lietuvos medinių langų gamintojai. Pabandykit tokius užsisakyt. Gausit atsakymą, kad reikia prisipirkti priedų staklynui, kitaip tariant  – nėra rinkos. Lietuvoje plačiau siūloma MIRA Term sistema, kurią modifikavus papildomu izoliacijos intarpu rėme, galima naudoti pasyviems namams.

Nors esam medžio šalis, tačiau medinių langų kaina yra aukščiausia iš visų.

Plastikas man nepatinka. Vat tiesiog neturiu tvirtų argumentų kodėl. Tiesiog ne prie širdies.  Nežinau, kaip dabar gamina plastikinius langus, bet savo buvusiame būste mačiau kas jiems atsitinka po 10 metų. Jie pagelsta, tampa ne tokie elastingi. Bent pas mane atsirado ~1mm tarpas plastiko virinimo vietoje. Jų privalumai yra kaina ir šiluminės savybės.

tmb.php-2

Schüco Window AWS 90 BS.SI +

Aliuminis yra viduriukas kainos atžvilgiu tarp plastikinių ir medinių langų. Daugelis gali pamanyti, kad aliuminio langai yra šalti, tačiau dabartiniai rėmų profiliai su poliuretano užpildais prilygsta mediniams langams. Taip pat jie puikiai laiko apkrovas, todėl galima įgyvendinti sudėtingesnius architektūrinius sprendimus. Ilgaamžiai. Nekinta kaina dažant standartinėmis RAL spalvomis net ir skirtingas puses. Negaliu nuslėpt simpatijos aliuminiui, todėl turbūt supratot, koks mano pasirinkimas.

Aliuminį rinkausi ir dėl galimybės turėti paslėptos varčios sistemą. Ši sistema suteikia galimybė fasade turėti vienodai atrodančius varstomus ir nevarstomus langus – nesimato varstomosios dalies rėmo. Super šiltų namų mylėtojams tai galimybė apšiltinti išorinę rėmo dalį iki pat stiklo paketo.

Screen Shot 2014-06-30 at 21.53.29

Palyginimui įdedu galeriją, kad suprasti, ką reiškia paslėpta varčia. Viršuje matote medinius langus – mano svajonių langus su paslėpta varčia iš GUTMANN. Šie langai, man asmeniškai, yra grožio ir modernumo etalonas. Medinių langų su paslėpta varčia MIRA cotour integral nėra galimybės apšiltinti iki pat paketo, nes nevarstomos dalys stiklinasi iš išorės ir todėl visada turi būti prieinami. Pasirinkti aliuminiai Schueco langai stiklinasi iš vidaus. Turiu paminėti, kad paslėptos varčios variantas turi prastesnes šilumines savybes negu paprastas, tačiau grožis atperka tai.

Aliuminio lango šiluminės savybės. Langams naudojau dviejų tipų stiklo paketus. Pirmasis 4GN1.0-18ArTGI-4-18ArTGI-4GN1.0 skirtas šiaurės vakarų pusei, kur žiemą būna mažiausiai saulės. Šis paketas yra šiltas, bet praleidžiantis mažiau saulės energijos į namo vidų. Kitas paketas 4NRG-18ArTGI-4-18ArTGI-4NRG praleidžia daugiau saulės energijos, tačiau nėra toks šiltas. Šios sandaros gaminiai dedami pietrytinėje namo dalyje. Abi stiklo paketų variacijos neabejotinai komplektuojamos su plastikiniais TGI rėmeliais.

Var. 1   4GN1.0-18ArTGI-4-18ArTGI-4GN1.0 Var. 2    4NRG-18ArTGI-4-18ArTGI-4NRG
Ug=0,5 W/(m²K) Ug=0,7 W/(m²K)
Saulės energjos laidumas  – 37%  Saulės energjos laidumas  – 61%

Palyginimui paimsiu labai dažnai pasitaikantį mano projekte langą, kurios dydis 950×2150. Šio dydžio langų yra tiek varstomų, tiek nevarstomų, tiek su vieno tipo paketais, tiek su kito tipo paketais. Palyginimas turėtų parodyti esminius skirtumus.

Screen Shot 2014-06-30 at 23.53.34

Šis palyginimas parodo, kas turi didžiausią reikšmę lango sandaroje. Kaip matote šiltas remelis, kaip ir paketo sandara vaidina didelį vaidmenį. Šiuose rodikliuose neatsispindi papildomas rėmo šiltinimas fasade, kuris duos dar didesnį efektą.

Schüco, kaip ir kiti rimti aliumininių langų gamintojai turi dar “kietesnių” sistemų išrankesniems klientams, kuriems kaina nesvarbi.

durys

Įėjimo durys į namą pagamintos iš tos pačios sistemos, tik su normalia varčia. Pasak gamintojų programos, bendras durų pralaidumo koeficienas lygus 1,0 W/(m²K). 

Visi gaminiai yra labai geros kokybės, belieka juos gerai sumontuoti.

Montavimas. Šias paslaugas teikė pats gamintojas UAB “BEKER”. Gaminiai buvo montuojami pusiau apšiltimo sluoksnyje – pusiau laikančioje konstrukcijoje. Taip buvo patogiau pritvirtinti mūrsraigčiais. Dėl šalčio pralaidumo problemų neturėtų kilti, nes ICF sistemos laikanti konstrukcija visu perimetru apsupta šiltinamaja medžiaga. Passiv.de sertifikuotų produktų banke savo “kietesnei” sistemai Schüco pasiūlęs tokią jungtį su ICF.

Screen Shot 2014-07-01 at 00.23.10

Montuotojų silpnybė buvo lango sandarinimo būdo pasirinkimas – juostų klijavimas. Dėl nepalankaus oro išorinės juostos nelipo prie ICF, buvo praleista daug laiko, o naudos iš to mažai. Po žiemos, šiltinant angokraščius, pakeista beveik 90 proc. išorinių juostų naujomis, kadangi senosios buvo atlipę, pertemptos, dėl to nebuvo galima prileisti EPS prie lango rėmo. Jei jau tenka langus montuoti žiemą, reikėtų naudoti besiplečiančias juostas. Taip išvengiama montažinių putų, kurios bijo šalčio, ir juostų klijavimo, kurios nė velnio nelimpa prie žemų temperatūrų.

Angokraščių šiltinimas gal ir nevisai lango montavimas, tačiau tai labai įtakoja lango šilumines savybes. Tai yra labai laikui imlus darbas. Vienodu atstumu priklijavus 108 tinkavimo profilį su tinkeliu, aplinkui klijuojama išsiplečianti juosta. Jos funkcija neleisti drėgmei patekti į tarpą tarp rėmo ir EPS. Vėliau tarpą tarp tinklelio ir sienos įspraudžiamas atinkamo storio polistireno lakštas, mano atveju tai buvo +-60mm.

Na ir galiausiai visiems aktuali langų kaina. Vėlgi palyginsiu to paties lango varstomas ir nevarstomas versijas su mediniu (kaustytu aliuminiu) ir aliuminio rėmu. Tiek medinis tiek aliuminis langas turi panašias termines savybes.

Screen Shot 2014-07-01 at 01.54.25

 

Vidutinė kaina aliuminio sistemos langų su montavimo darbais – 1326Lt/m2

Vidutinė kaina medžio/aliuminio sistemos langų su montavimo darbais – 1485Lt/m2

 

 

18 Comments

  1. Artūras
    2014/07/01 09:46

    Gal galetum dar ideti palyginimui ir plastikinio
    varstomo/nevarstomo lango kaina?

    • Laurynas
      2014/07/01 17:20

      Net nesiunčiau plastikinių langų gamintojams, todėl neturiu ką pateikti. Įtariu, kad kvadrato kaina perpus mažesnė.

  2. Ignas
    2014/07/01 12:05

    Puiki naudinga analizė aliuminio gerbėjams 😉
    Mano pastabėlės:
    1. kai rėmai su varčia ir be jos yra vienodo aukščio (aliuminis), tai gražu, bet didesnis rėmas daugiau šilumos praleidžia.
    2. dažytas aliumininis rėmas labiau pažeidžiamas nubrozdinimams, turi saugoti… Nedažytą plastmasę gali daužyt kiek nori – nesimatys.
    3. labai atsargiai reikia naudoti langus kurie mažiau kaip 50% praleidžia šviesos. Tik kai kuriais atvejais, jokiu būdu ne visus tokius daryt. Būtina ir gamintojų atsiklausti, toks laidumas, nes dažnai net neįspėja kad namie bus tamsoka.
    4. Man balta plastmasė, laimei, nekliudo 🙂 tokius ir darysiu. Gal 6 metus naudoti Rehau langai visiškai be jokių defektų vis, vos ne ‘kaip nauji’. Tiesiog rimtesni žinomi gamintoja dabar gamina ilgaamžius daiktus.
    Prieš 10 metų visko buvo..

    • Laurynas
      2014/07/01 17:34

      1. Rėmas nedidesnis, jis 90mm, su varčia būna tikrai daugiau.
      2. Yra tiesos, reik raudonom raidėm ant langų užrašyti: ATSARGIAI! Kelis nežymiai subraižė.
      3. Dauguma standartinių trijų stiklų paketų praleidžia mažiau šviesos, tačiau maniškiai vieni 70 proc., kiti 55 proc. Nemaišyk saulės faktoriaus ir šviesos pralaidumo.
      4. Tai gal gali atsiųsti tokio lango kainą iš REHAU profilio? Užklausk savo gamintojų. Koks jų Uw?

  3. Ignas
    2014/07/01 23:49

    mano rėmas – seniena REHAU Brillant-Design. Prieš 6 metus gal tai buvo vos aukštesnė klasė, o dabar visai ne 🙂 aukštis 6/10 cm.
    Beje, ko po 6 metų bus verti mūsų dabar perkami prabangūs eko langai? 😉 Atrodo jau nieko naujo neišrasi, bet vis sugalvoja. Matyt paplis vakuuminiai.

  4. Mantas
    2014/07/02 11:47

    Įdomu kas skaičiavo palyginimą “Vėlgi palyginsiu to paties lango varstomas ir nevarstomas versijas” šilumos laiduams yra identiškas, sunku patikėti…
    Papasakokit kaip suvantavo lango apačią.

    • Laurynas
      2014/07/02 20:39

      Megrame medis skaičiavo. Nežinau kokia programa jie naudojasi.. Manau, kad laidumas negali būti vienodas, bet tiesiog pateikiu info kuria gavau.

  5. Laurynas
    2014/07/02 20:43

    Pasakysiu, kad vadybininkai net patys nesuvokia ką pardavinėja. Jiems sakoma, kad reikia paketų su aukštu g koeficientu – jie atsiunčia su paprastais. Langų užsakymas man truko 2 menesiu. Daug įmonių atmečiau vėl dėl to, kad nebuvau tikras, kad jie žino ir supranta ką daro. Tikrai rinkausi ne pigiausią pasiūlymą.

  6. Mantas
    2014/07/07 12:50

    Na aš besiringdamas langus jau kai kur žinojau daugiau negu patys vadybinkai. Kitą kartą rinkčiausi Sueco arba Rehau, nes jie realiai vieninteliai gali tiksliai viską apsakičiuoti su dedikuotu softu ir laboratoriniais tyrimais o ne toriškai kur realybė visiškai prasilenkia su teorija. Šiaip labiausiai patiko SUeco tik jie neturi šiltų plastikinių langų Lietuvoje.

    • Laurynas
      2014/07/08 07:02

      Jo, pritariu, schueco pasiūlymai atrodė labai profesionaliai. Gavau kelis, kur kai kurie “skaičiuotojai” pamiršo įvertini plastikinius paketo rėmelius, todėl galėjau pateikti skirtingus Uf verčių palygininus.

  7. Mantas
    2014/11/27 00:55

    Tai vis del to ant ko tuos langus padejo? 🙂 Man labai idomu, nes kai as rinkausi daug kas tikino, kad nelaikys.

    • Laurynas
      2014/11/27 01:14

      Profilis 90mm, taigi 50mm ant betono, 40mm ant šiltinimo sluoksnio.

  8. Darius
    2015/05/13 11:09

    Sveiki, p. Laurynai,

    Susidomėjau Jūsų projektu. Noriu sužinot, kiek galutinai viskas kainavo (iki vidaus įsirengimo). Atrodo, perskaičiau visas temas / komentarus, bet niekur neradau:
    kiek m2 projekte yra langų;
    kiek kainavo stogas, perdanga, elektros instaliacija, vidaus inžineriniai / vandentiekis.
    Ačiū.

    • Laurynas
      2015/05/13 13:45

      Išorės sienose yra 34,5 kv.m. langų, plius stoglangiai kiekviename antrojo aukšto kambaryje ir virš laiptų. Dėl finansinių dalykų kreiptitės nurodytu kontaktu. Sąmatos labai persipynę, reikia jas sutvarkyti, kad pateikti viešai. Telefonu kažką apytiksliai pakomentuočiau, kad atsirastų bendras suvokimas.

  9. Me2s
    2015/10/24 18:15

    Gražus langai.
    Bet aš esu nusižiūrėjęs kitus(įdedu linka). Šiuos langus radau atsitiktinai(JAV),..labai -prabangiu namų statybose. Vokiškai nesuprantu,tad labai ir nesidomėjau šių langų kainos.
    http://www.kneer-suedfenster.de/en/windows/passive-house-windows

  10. Giords
    2018/07/30 22:21

    Sveiki,
    Noriu paklausti dėl grūdintų stiklų – ar rinkotės langus su jais? Jei ne – kokie argumentai?

    • Laurynas
      2018/07/31 08:00

      Nežmoniškai brangu grudinti. Ypač dar kai reikalavimai g faktoriui keliami, tai gamintu individualiu uzsakymu. Argumentai kaina, o suduzimo tikimybe nedidele

  11. Giords
    2019/02/28 16:26

    Ir kokie atsiliepimai, su šiais langais praleidus jau kelias žiemas – ar nerasoja, ar išliko sandarūs?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.