Lauko inžineriniai tinklai
Vienbučio namo lauko inžineriniai tinklai bendruoju atveju susideda iš:
- Vandens tiekimo tinklų
- Nuotekų šalinimo tinklų
- Ryšių
- Elektros tiekimo
- Dujų tiekimo.
Vandentiekis ir nuotekos. Puspasyvis auga sodo bendrijoje, kur miesto tinklai kaip ir netoli, bet prie jų vienam žmogui jungtis yra brangiau negu įsirengti autonominius. Galvoje turiu vandentiekį ir nuotekas. Tai yra rimta visų sodų bendrijų problema. Žinoma, apsukresni pirmininkai su vieningesniais bendrijų nariais jau sugebėjo pasinaudoti ES parama ir įsirengti miesto tinklus. Pas mus situacija kitokia – 50 proc. bendrijos narių yra tikrieji sodininkai, jiems to visai nereikia. Šis nenoras turi pasekmes – užterštas požeminis vanduo. Teršalų šaltiniai – nuotekų valymo įrenginių nebuvimas, lauko tualetai ir tikrai nemanau, kad trąšos čia vaidina didžiausią vaidmenį. Teritorijoje vyrauja smėlingi gruntai – 65 m gylyje vis dar smėlis. Nėra jokių molio perdangų, saugančių požeminį vandenį nuo paviršinių teršalų. Ta pati situacija ir 90m gylyje. Tą byloja dar sovietiniais laikais daryto bendrijos gręžinio laistymui pasas. Giliau raustis yra brangu, brangsta ir įranga. Taigi turime nitratais užterštą gręžinio vandenį. Rezultatus žinojau dar prieš užsakydamas gręžinį – visi kaimynai ir kaimyninės sodo bendrijos turi tą pačią problemą. Gręžimo gylį diktavo tik reikalingas vandens debitas.
Rangovo pasirinkimą lėmė jų naudojama įranga. Privažiavimas prie gręžiniui numatytos vietos sudėtingas, tai gali padaryti tik nedidelių gabaritų manevringas agregatas. Štai toks:
Gręžimą mačiau pirmą kartą gyvenime, šioje srityje nenutuokiau nieko, tačiau per pora dienų sužinojau daug.
Kodėl neužgriūva gręžinys? Prieš pradedant darbus šalia gręžinio iškasama duobė, skirta molio skiediniui. Skiedinys ir yra skirtas užtrinti birias skylės sieneles. Begręžiant agregatas nuolat pumpuoja skiedinį į grąžto galą. Besisukdamas jis ir užtrina sieneles. Skiedinys kyla gręžiniu į paviršių ir vėl subėga į duobę. Tai vyksta tol, kol gruntas nesugeria skiedinio.
Kas atsitinka, kaip grąžto kelyje atsiranda akmuo? Gręžimo mašina (pasak jos operatoriaus) aptikus pasipriešinimą įjungia “perforatoriaus” režimą. Tempas sulėtėja kol nesuskaldomas akmuo, vėliau vėl tęsiama standartiniu režimu.
Kaip sujungiamas įvado vamzdis su gręžinio siurblio vamzdžiu? Šis santechnikos išradimas mane sužavėjo. Jis vadinamas tiesiog adapteriu. Jo pagalba tarpusavyje sujungiami 1.8m gylyje esantis įvado ir giluminio siurblio vamzdžiai “be rankų”. Paaiškinti sunku, todėl verčiau pažiūrėkit šį filmuką.
Pora dienų užsitesę darbai pabaigiami gręžinio statinio ir dinaminio vandens lygių nustatymu, debito matavimu. Rezultatas – 3.6 kub.m/h yra daugiau negu reikia.
Vandentiekio trasą nuo namo iki gręžinio klojau savo jėgomis, nes netiko 60LTL/m rangovo pasiūlyta kaina. 27m trasa su mini ekskavatoriaus pagalba buvo įveikta per 2.5 val. Kaip suprantate šioje vietoje pavyko stipriai sutaupyti.
Gręžinys įrengtas ir sujungtas su namu, tereikia pasirinkti įrangą. Kiek supratau hidroforas yra dažniausiai gendanti dalis, todėl šioje vietoje taupyti neverta. Pasirinktas 100 ltr GLOBAL WATER SOLUTIONS (GWS) PWB hidroforas. Buvo galimybė rinktis aukštesnės klasės už didesnę kainą, bet kadangi abiejų garantija 5m, rinkaus pigesnį. Slėgio rėlės, pasak montuotojų, pirkti pačios pigiausios dėl reguliavimo subtilybių taip pat neverta.
Vanduo yra, viskas veikia, tik vaikams gerti dėl nitratų kiekio nepatariama. Teks viduje statyti atitinkamą įrangą, nes geriamojo vandens bambaliais iš parduotuvės neprisivežiosi.
Nuotekų valymui, tikrai ilgai svarstęs, pasirinkau AUGUST gaminį. Pasirinkimą lėmė tai, kad nesu girdėjęs nusiskundumų šiuo produktu. Kiti gerai žinomi Traidenis ir Feliksnavis yra labai panašios sandaros. Apie Traidenio gaminį girdėjęs nusiskundimų iš gan artimų žmonių rato. Kiek žinau, Augustas, visai nereiklus priežiūrai, nors instrukcijose reikalajaujama atlikti priežiūrą pora kartų metuose. Draugas juo naudojasi 4 metus – veikia be jokių problemų, vanduo bent vizualiai išvalomas švariai. Pagrindiniai privalumai šie:
- galima mesti į klozetą tualetinį popierių;
- be nuotekų gali dirbti 9 menėsius;
- orapūtė montuojama įrenginio viduje.
Puikų nuotekų valymą užgarantuoja norvegai, išdavę SINTEF sertifikatą. Tokį pas skandinavus gauti tikrai nelengva. Taigi didesnę įrenginio kainą atperka patikimumas.
Pasirinkus AUGUSTą, reikėjo keisti jo vietą sklypę, kadangi pirminiame projekto variante valymo įrenginys buvo po važiuojamaja dalimi. Augusto geometrija neleidžia jo nesudėtingomis sąlygomis ir nebrangiai pakišti po parkavimo zona. 11 arų sklype atsirado kita vietelė, tereikėjo sumontuoti nuotekų posūkio šulinį. Darbus atlikti samdžiau patentininkus, kurie per dienelę paklojo nuotekų trasą nuo namo iki įrenginio, įrengė infiltracijos šulinį ir sumontavo AUGUSTą. Darbai pasitelkus techniką nesudėtingi, tačiau dėl labai birių gruntų pavojingi. Infiltracijos šulinio duobė siekė 3.5m gylį. Montuojant valymo įranginį būtina laikytis gamintojo nurodymų.
Elektros tiekimas. Buvusiame sodo namelyje buvo 6kW galingumo įvadas. Ruošdamasis būsimoms statyboms galia pasididinau iki 20kW. Dėl to buvo pakeistas oro linijų trasos kabelis kertantis mano sklypą. Darydamas projektą nusprendžiau oro liniją panaikinti, kadangi ji trukdė sprendinių įgyvendinimui. Deja, paskaičiuota projektinė sąmata suglumino. 17 tūkst. už oro linijos panaikinimą tarp dviejų atramų ir naujos nuvedimas žemėje mano paties sklype (ta pati magistralė aptarnauja kitus namus). Kaina neracionali, todėl nusprendžiau palaukti kol jie patys savo lėšomis suleis tinklus į žemę. Viena diena atvažiaves pamačiau demontuojamas oro linijas mano gatvėje. Apsidžiaugiau ir paklausiau, ar šiuos laidus taip pat suleisit į žemę. Sako “Ne, jis dar geros būklės”. Po velniais, juks aš pats juos ir pakeičiau didindamasis galią. Dabar sėdžiu su laikinu įvadu be galimybės pasistayti garažą.
Dujos. Dujas buvo galimybė prisijungti už 8000 tūkst. LTL. Katilo įrengimas plius įvado kaina = šilumos siurblys oras/vanduo. Neeea.
Ryšiai. Teo sako “sorry”. Mezon sako taip:) Laikinai naudojamės TELE2 3G internetu, tačiau filmų neprisisiųsi, teks tenkintis tuo, kas yra.
Sąmatos:
Tags: Architekto paslaugos , AUGUST kaina , AUGUST valymo irenginys , Grezinio irengimas , grezinio kaina , nuoteku irengimas , projektavimas , Sklypo planas
O kodėl infiltravimo šilinio gylis 3,5m? Tai standartas, ar Augustas ar kažkas kitas paskaičiavo?
Vieni čia neminėti pažįstami valymo įrenginių gamintojai gana smarkiai peikė Augustą, atseit labiausiai priežiūros reikalaujantis įrenginys. Arba tiesiog rimtas konkurentas? 🙂 Kas žino…
Šiaip minėti Augusto privalumai man neatrodo akivaizdūs (mano neexperto nuomone):
> galima mesti į klozetą tualetinį popierių;
Visų galima, imho. Tik labiau bačka užsiteršia.
> be nuotekų gali dirbti 9 menėsius;
priklauso nuo įrenginio bačkos dydžio, ne nuo tipo, imho.
>orapūtė montuojama įrenginio viduje.
aš mieliau sumokėsiu +50 Lt lauko dėžutei nei lįsiu į Š orpūtę taisyti, jei kas atsitiks 😉
Geriausių sprendimų nėra, matyt. Tiesiog yra tinkami vieniems ar kitiems žmonės ar situacijai.
Dedesi trys žiedai po 1m, tau jau trys metrai ir dar reikėjo giliau pakast, kad užpidyti apačia skalda. Gal 3.20m. Augustas toli nuo namo todel del nuolydzio gan giliai sulindo i zeme.
Del pakeitimu nznau, konstrukciskai jis atrodo taip pat kaip senieji, tik kad oraputes deze atsirado viduje ir islindo kaminelis is sono oro paemimui.
Del popieriau metimo, vartotojas pasakojo, kad problemos prasideda kai tu popieriu kazkas imeta:)
As tikrai sitoje vietoje tvirtai diskutuoti negaliu, nesu irenginiu ekspertas.
Ar domėjausi kiek kainuoja valymo irenginio aptarnavimas jei samdaisi Augusto vyrukus?
Irengineje yra filtras, sako ir ji reikia keisti kas kazkiek laiko. Idomu kokia jo kaina?
Nemaciau jokio filtro, ten yra kazkox metalinis tinkleis vidiniame skyriuje. Gal orapute turi filtra? Nemanau, kad tai didelius kastus turinti detale. Man kazkodel sukasi galvoje 800 LTL per metus aptarnavimo mokestis.