Projektavimo kainos, klientų lūkesčiai, architekto pasirinkimas.
Daugiau nei prieš metus dariau apklausą, susijusią su klientų arba būsimų klientų požiūriu į projektavimą, architekto pasirinkimą, prioritetus, lūkesčius ir projektavimo kainą. Ši apklausa turėtų man ir kolegoms padėti suprasti, kokį produktą pateikti klientams. Tai daugiau liečia gyvenamųjų namų projektų rinką.
Apklausos rezultatai tokie, kokių ir tikėjausi. Žmonės nori kokybiško projekto už nedidelę kainą. Be to, jiems ne taip svarbu išskirtinumas. Į tokius rėmus puikiai telpa kartotiniai projektai. Kokybiškų kartotinių projektų privalumas yra tas, kad jų kaip ir automobilių, kūrimo kaštus padengia keli klientai, todėl galutinį produktą galima parduoti pigiau. Be to, įgyvendinus pirmuosius projektus galima aptikti trūkumus ir juos pašalinti. Taigi, tipinis projektas gali būti išdirbtas ir labai kokybiškas. Viskas priklauso nuo architekto ir jo komandos požiūrio – visi turi dalyvauti įgyvendinant projektą ir stebėti objektą dar kelis metus po užbaigimo. Tai tenkina klientus, nes kaip rodo apklausos rezultatai, jie nori, kad architektas juos konsultuotų ir kovotų kartu prieš rangovą iki galo:) Taip, taip, aš nemėgstu statybininkų:)
Kokybiškas kartotinis projektas turi turėti kuo daugiau projekto dalių. Nejudinamos projekto dalys turėtų būti susijusios su pastato architektūra, konstruktyvu ir vidaus inžineringu. Bet kokie keitimai kainuoja projektuotojų laiką, be to netyčia galima ištraukti kortą, dėl kurios sugrius visas kortų namelis.
Visai kas kita yra lauko dalys. Tai susiję su sklypu, jo vieta inžinerinių tinklų atžvilgiu, insoliacija. Manau, kad į kartotinių projektų kainą privalo būti įskaičiuota sklypo plano dalis – pririšimai, aplinkos sutvarkymas. Pardavinėti projektą be šių dalių yra tas pats kaip pardavinėti butą be balkono, nors visiems aišku, kad galiausiai reikės pirkti ir balkoną. NT pardavėjai mėgsta pardavinėti buto kvadratūra + balkoną:) Inžinerinių tinklų projektavimo kainą sunku numatyti. Viskas gerai kai jie šalia, bet kartais prie jų reikia prisijungti ir už kilometrų.
Taigi, nusprendžiau pardavinėti Puspasyvio projektą. Jis dar jaunas, vertas tobulinimo, galbūt kai kurių įrenginių gamintojų keitimo:) Pirma žiema parodys kiek jis energetiškai efektyvus. Pirmieji šaltukai džiugina savo rezultatais. Atrodo bus viskas OK.
Apklausos rezultatai
Išplėsti paskutinio klausimo rezultatai
Ką reiktų daryti klientams, jeigu norės pakoreguoti įsigytą projektą?
Atsakymas paprastas, koreguojamas tipinis projektas tampa indivudualiu projektu ir įgyja jo kainą. Jūs pagalvokit, jei su projektu prieš kelis metus dirbo 5 projektuotojai, jiems reikės iš naujo įsigilinti, koreguoti, suderinti tarpusavio projektus, išleisti naują laidą. Viskas taip pat priklauso nuo pakeitimų masto. Viena pertvara patraukti, kuri neįtakoja kitų dalių tikrai nedidelis darbas.
Laurynas gerai pastebėjo – keičiamas tipinis projektas tampa individualiu. Kiek teko bendrauti su architektais, jeigu reikia stipriai koreguoti tipinį projektą, geriau iškarto daryti individualų nuo nulio. Bus paprasčiau ir daugeliu atveju pigiau. Tipinis turi praktiškai tikti, su labai nežymiais pakoregavimais, kaip vidinių sienų šioks toks pastumdymas ar veidrodinis variantas.
Tai čia kaip sutarsi. Aš pirkau iš Z500 studijos tipinį projektą (architektūrinė + konstrukcinė dalys) už webe matomą kainą, tačiau prieš perkant buvom sutarę tokius pakeitimus: mansardos paaukštinimas; pirmo aukšto išplanavimas pakeistas iš esmės (vietoje teliko tik katilinė ir laiptai) – ryšium su tuo keitėsi ir perdangos projektas. Atskirai projektuoti būtų buvę gerokai brangiau.
Na jei projektą sudaro tik planai ir fasadai, tai gal ir galima už tą patį keisti, bet jei reikia perskaičiuoti medžiagų kiekius, apkrovas, šilumos nuostolius per padidėjusį atitvarų plotą, santechniką, ventiliaciją, parengti naujus elektros planus… Mano konstruktorius daro dviejų tipų projektus – tokius, kad tikrai nesugriųtų (iš akies) ir tokius, kad ir būtų pigiau pastatyti su realiom apkrovom. Projekto kaina skiriasi dvigubai. Nežinau, kiek tu toli pažengęs, bet manau susidursi su projekto trūkumais tikrai.
Namas jau po stogu,tai klaidų tikrai buvo. Didesnės iš jų: netinkamai paskaičiuoti pamatai (aprašyta bloge), perdaryta stogo konstrukcija (padarytas logiškesnis mūrlotų parėmimas). Tačiau nei vienos iš jų projektą daręs konstruktorius neišsižadėjo ir pataisydavo. Plius dar turiu išorinį ekspertą, kuris esant reikalui pertikrindavo konstrukcinę dalį.
Beje projekte nebuvo ventiliacijos projekto (atskirai užsakiau, 400 Lt). Santechnikos, elektros, apšvietimo projektų manau nėra tikslinga dėti kartu į komplektą vien dėl to, kad tai jau yra interjero ir dizaino dalys, kur kiekvienas užsakovas turi savo skonį ir įsivaizdavimą.
Ikisiu trigrasti.. 🙂
Dauguma tu ale kartotiniu projektu tera tik pavadinti kartotiniais. T.y ju sudetis kaip eilinio individualaus projekto uz 5 tukstancius litu kuriame planai ir tipines detales is parok tera.
Normaliam tipiniam projektui detalumas kurkas didesnis turi but, turi but optimizuoti mazgai pateiktos netik pagrindiniu bet apskritai visu medziagu ir elementu ziniarasciai, tipiniam projektui privaloma projekto ekspertize.
P.s is praktikos apklausos rezultatai tokie kokie ir turejo but, zmones sugadinti statybininku, kuriems rik planu ir pakanka, o kaip ka daryt jie geriau zino. Ir nekiekvienas zmogus supranta, kad jei uz projekta sumokes 5tukstanciais daugiau tai projektuotojas skirs atitinkamai daugiau laiko ir rezultate parinkus tinkamus sprendimus sutaupys 15 tukst.
Ištikrųjų niekada nemačiau 3000LT vertės tipinio projekto sudėties. Gal galit kas įmest į google drive ir pasidalinti kokiais dienelei. Žinoma atjunkit parsisiuntimo galimybę, nes kitaip kažkas gaus jį už dyką:)
Mes taip buvom sutarę sutartyje, viską gavome:
Projektavimo darbų sudėtis turi apimti visus elementus, reikalaujamus vienbučio gyvenamojo namo statybos projekto architektūrinei-konstrukcinei daliai, įskaitant: aukštų planus; pjūvius; fasadus; pamatų planą su pjūviais; sąramų specifikacijos; langų specifikacijas; perdangos planą; stogo planą; stogo laikančiųjų konstrukcijų planą; langų specifikaciją; laikančiųjų konstrukcijų kiekių žiniaraštį (viskas tilpo į 1 lapą); aiškinamąjį raštą; technines specifikacijas (standartinis copy-paste iš kitų projektų). Šiaip visko užteko “dėžei” pastatyti.
Jūs, Rolandai, dar statybiškai išprusęs. Gal jums ir užtenka tokios apimties. Kitas dalykas yra tai, kokia apimtis reikalaujama STR “Statinio projektavimas”. Dar kitas dalykas priklauso kokį rangova gausi. Kai kurie atvejai, dėl skysto projekto baigiasi labai liūdnai ir finansiškai atsigula ant užsakovo pečių. “Nebuvo projekte nurodyta, todėl darėm kaip išmanom”. Techninės specifikacijos skirtom konkrečiam statybos produktui, kai kurios savivaldybės, dėkui Dievui, tokių copy paste nepraleidžia. Jūs pats daug dalyvaujat savo statybose, tačiau dabartinis mano užsakovas profesionalus programuotojas absoliučiai “neraukia” statybose ir neturi laiko net užsukti pasižiūrėti. Taip gimsta posakis, pirmas namas priešui. Projekto paskirtis visiškai apriboti rangovo interpretacijų laisvę. Esu matęs stogo konstrukcijų susuktų gipsiniais sraigtais:) Arba metalinės detalės prie stogo konstrukcijų tvirtintos paprastais (tikriausiai pačiais pigiausiais) medsraigčiais. Visa tai skystų projektų ir priežiūros trūkumo pasėkmė.
Dar paskaičiau jūsų blog’ą. Ten jūs aiškinatės daug dalykų pats, ar blokelių siūles armuoti ar ne. Tokie dalykai turi būti projekte ir konstruktorius neša atsakomybę, jis apsidraudęs civiliniu draudimu, kuris dengia nuostolius už 1 0000 000 LTL. Frančize 10 000. Jei nuo projekto jam lieka 2000LTL (nes 1000 mokesčiai), tai jei suskils jums ta siena ir jis nebus nurodęs kad reikia praarmuoti siūles, jūs praturtėsit:) o jam teks sumokėti 10 000 iš savo kišenės. Čia aišku idealus atvejis kai statybos vyksta pagal visus reikalavimus. Kitų atveju draudimas išsisuks. Beje projektuotojai apsidraudžia aiškinraštyje parašydami, kad projektui reikia atlikti darbo projektus. Pagal STR jei jūs rengėt Techninį, jums privaloma atlikti ir darbo projektą.
Pilnai jums pritariu. Jeigu pats neišmanai ir neturi galimybės lankyti objektą, pasitarti su tos srities ekspertais – būtina samdyti gerą ir svarbiausią sąžiningą techn. priežiūrą. Nesiginčiju, kad detalus projektas nebūtinas – kuo jis detalesnis, tuo visiems geriau.
Dėl konkretaus atvejo – mūro siūlių armavimo – įrašas buvo akcentuoti kitiems, kad nepasitikėtų aklai gamintojų patarimais. Beje projekte yra nurodyta, kad siūlės turi būti armuojamos. Tačiau kiek matau naujai statomų namų, kokie 70% statomi tiesiog klijuojant blokelius be siūlių armavimo.