Stogas

A.08.16  Detales D-02, D-04 M 1_10Stogas yra svarbiausia namo dalis. Šiltame name ypatingą dėmesį reikia atkreipti į stogo jungimosi su siena detales. Šiose vietose pasitaiko daug tiek projektavimo, tiek įrengimo klaidų, kas įtakoja per didelius oro infiltracijos kiekius bei šilumos nuostolius. Dauguma šiandien statybos srityje dirbančių žmonių turi per mažai patirties kokybiškai įgyvendinti sandarinimo sprendimus. Abejoju ar jie ją spės įgyti iki 2016-ųjų, kai visi gyvenamosios paskirties namai turės tenkinti A klasės reikalavimus. Įtariu, kad tada prasidės testų rezultatų klastojimai, “pridavimai už pinigus”. Nenoriu būt neigiamas, bet net jūs, skaitantis šį įrašą atsakingiau pažiūrėtumėt į sandarinimą, nes darbininkui garo izoliacijos sluoksnyje atsiradusi skylutė kelia juoką. Dažnai išgirsite posakį “čia juk statybos”.

Laikančių konstrukcijų pasirinkimo motyvai buvo aptarti Stogo konstrukcijų dalyje. Dabar detaliau aprašysiu montavimą ir pačią stogo detalę.

Stogo konstrukcijų montavimas. Su stogo darbais kaip ir kiekviename etape pasitaikė nesklandumų, kas darbų pradžia nukėlė dviem menėsiais veliau negu buvo planuota. Nesklandumų priežastis buvo medžiagų tiekime iš stogdengių pusės. Projekte numatyta daug klijuotos medienos sijų. Jos naudojamos kaip interjero bei eksterjero akcentai, todėl jų kokybė turėjo būti nepriekaištinga. Rangovas turėjo savo gamybos cechą, todėl apsidžiaugiau, kad dėl kokybės ir vėlavimų problemų nebus – juk viskas vienose rankose. Padariau medžiagų užsakymą, sumokėjau avansą ir kantriai laukiau. Esu tikrai kantrus žmogus. Sijų pristatymas vėlavo mėnesį. Gaila, kad dar nebuvau pasirašęs sutarties ir numatęs saugiklių. Juk ruduo, artėja žiema. Gavęs produkciją nustėrau – klijavimo kokybė buvo prasta. Tarp lamelių šmežavo milimetriniai tarpai, mediena buvo aplipusi sakais. Buvo pasiteisinimų, kurie nieko nelėmė, nes produkciją grąžinau. Dėl to rangovas atsisakė vykdyti darbus, nes pasak jo, aš pats trukdau procesui nepriimdamas produkcijos. Naujas sijas užsakiau iš “Jūrės medžio”. Gamybos terminas trys savaitės. Buvo tikrai verta laukti, nes kokybė buvo nepalyginama (nors užsakiau standartinę kokybę). Be to šios aukšto lygio įmonės paslaugos kainavo netgi pigiau. Įskaitant naujo rangovo paieškas stogo darbų pradžia vėlavo dviem mėnesiais. Atėjo gruodis. Dabar prisimindami praėjusią žiemą suprantame, kad gamta (arba Dievas) buvo mūsų pusėje.

Darbai prasidėjo nuo metalinių kolonų, sijų ir mūrlotų montavimo. Sijoms montuoti pasitelkėm kraną. Didžioji sija svėrė 400kg. Visos klijuotos konstrukcijos atgulė į savo vietas kelių milimetrų tikslumu. Po mūrlotais hidroizoliacijai patiesėme ta pačią PE plėvlelę, kurią naudosim sandarinimui bei garo izoliacijai. Beje, sijos iš fabriko atvažiavo pripjautos pagal užduotą stogo nuolydį. Pimoje foto tai aiškiai matosi. Didžiosios sijos likutį panaudojome mūrlotui, kadangi ir jis turėjo būti pripjautas su kampu.

Sumontavus sijas prasidėjo paruošiemieji darbai prieš montuojant I-beam’us. OSB reikėjo susipjaustyti į tam tikro pročio juostas skirtas konstrukcijų sujungimui. Darbas ėjosi žymiai lėčiau, nes stogdengiai neturėjo patirties su tokio tipo konstrukcija. Tvirtinant konstrukcijas yra labai svarbu naudoti tinkamus tvirtinimo elementus. I-beam’ų tašai turi lengvai skylantį 38×58 skerspjūvį, todėl tvirtinimui patartina naudoti savaime prasigręžiančius medsraigčius. Metalas – medis jungtyse naudokite tik specialius sraigtus su išstorinta galvute vadinamus sraigtiniais inkarais. Stogdengiai minėjo, kad yra matę kada metalas/medis elementus tvirtina gipso kartono sraigtais:)

Screen Shot 2014-03-29 at 10.11.46

Sumontavus pirmasias gegnes atėjo eile pilnai užbaigti ICF sienas. Pasitelkęs įkaitintą stygą polistireno blokelius supjausčiau pagal faktinį sijų nuolydį. Būsimą stogo šiltalą nuo polistireno atskyriau OSB plokšte. Taip lengviau užsandarinti ekotavos pūtimo celes. Trapus tarp OSB ir EPS užpurškiau sandarinimo putomis.

Vinių juosta

Vinių juostos klijavimas ant išilginių grebėstų

Difuzinė plevelė. Pagal naujųjų stogininkų rekomenduotas pasirinkau Tyvek PRO+TAPE. Rekomendavo brand’a. Kad difuzinė turės integruotą klijavimo juostą nusprendžiau pats. Vėjas labai stipriai įtakoja izoliacijos savybes, todėl svarbu eliminuoti visas galimybes vėjui sudrėkinti izoliaciją. Integruota lipni juosta tarpusavyje suklijavo visas difuzinės membranos juostas. Kraštuose difuzinės kraštus klijais priklijavom prie ICF blokelių. Vientisas difuzinės sluoksnis reikalingas ir dėl pučiamos Ekovatos. Per neklijuotos tarpusavyje difuzinės tarpelius su slėgiu pučiama vata gali tiesiog išeiti laukan. Tas pats galioja i kitoms stogo vietoms. Būtina idealiai užsandarinti ekovatai skirtas celes.

Norint maksimaliai prailginti difuzinės plėvelės tarnavimo laiką, būtina naudoti vinių juostas. Iš savo galerijos neturiu tai paaiškinančios nuotraukos, todėl pridedu kitą. Patys stogininkai tai darė pirmą kartą:) Iš kitų stogdengių esu girdėjęs, kad renovuodami stogus difuzinę randa plyšusią būtent susilietimo su medžio konstrukcijomis vietose. Vinių juosta sandarina ir kartu amortizuoja, taip sumažindama plyšimo tikimybę.

 

Namo garo izoliacinis ir sandarumo sluoksnis.  Sudrėkus bet kokio tipo izoliacija praranda savo savybes. Vanduo – geras šilumos laidininkas. Vanduo garų pavidalu name atsiranda dėl pačių žmonių buvimo, maisto gamybos, dušinimosi ir t.t. (daugiau apie drėgmę ore siūlau pasiskaityti bendraminčio įrašą).Tam, kad apsaugoti izoliaciją nuo vandens garų reikalinga apsauga. Jai gali būti naudojama medžiaga visai nepralaidi garui, mažai pralaidi garui arba protingoji garo izoliacija, reaguojanti į drėgmę. Šiam reikalui mūsų projekte buvo panaudota OSB plokštė. Palyginimui pateiksiu keletos medžiagų vandens garų varžos faktorius μ:

  • OSB 200/300 (drėgna/sausa)
  • poilietilinė plėvelė 10000
  • Mineralinė vata 1
  • Oras 1
  • Mediena 30-50
  • EPS 30-100

Pigiausias variantas butų dėti polietileninę plėvelę, bet ją labai lengva pažeisti. Orientuotą skiedrų plokštę, kaip patys suprantat, žymiau sunkiau pažeisti, tvirtinant apdailos profilius ar kt. Medsraigčiai sandariai įsisuka į OSB nepalikdami skylių. Idėją naudoti OSB pametė Airijos pasyvių namų statytojai Viking house, be to ir šioje knygoje  plokštė siūloma kaip puiki alternatyva polietileninėms plėvelėms. Montuojant plokštes frezuoti grioveliai buvo užpildyti silikonu, kas užtikrino puikų sandarumą. Siūlės papildomai perteptos siekiant šimtaprocentinio efekto.

Kitos, pačios problematiškiausios vietos yra stogo jungtis su sienomis ir stogo laikančiomis sijomis. Garo izoliacijos vientisumą susikirtimuose su sijomis galima užtikrinti keliais būdais:

1var.

1 var.

var. 2

2 var.

 

 

 

Šiame projekte nuspredžiau naudoti pirmąjį mazgą, nes jis pasirodė paprastesnis. Paprastumas turėjo savų niuansų – uždėta ant sijų plėvelė tapo labai pažeidžiama stogo darbų metu. Ant jos buvo montuojamos gegnės, laipiojo stogininkai. Pažeistas vietas teko sandarinti lipnia juosta. Kitą kartą rinkčiausi atsparesnę mechaniniam poveikiui garą izoliuojančią medžiagą. Prisukus OSB, likę kabantys PE kraštai pripjauti ir sandariai sujungti su OSB specialia juosta.

Tokiu pat principu buvo apdirbti ir mūrlotai. Po jais prispausta armuota PE plėvelė sandariai sujungta su OSB.

Sienų jungimus su stogu sandarinau specialia užtinkuojama juosta. Juosta turi vieną lipnią dalį, kita –  klijuojama klijais. Būtent dalį, kuri  liečiasi su polistirenu ir klijavau klijais.

 

Vaizdinė medžiaga apie Puspasyvio stoglangius

Vaizdinė medžiaga apie Puspasyvio stoglangius

Stoglangiai

Screen Shot 2014-04-24 at 09.03.17Stoglangiai atlieka svarbią funkciją Puspasyviam name. Dalį saulės energijos pro sienose esančius langus stabdo pietvakarinėje dalyje esantis miškelis. Stoglangiai yra aukščiau negu minėti langai, todėl gauna mažiau arba visai negauna šešėlio. Kita jų paskirtis – padalinti saulę visiems kambariams. Neišvengiamai dalis patalpų yra šiaurinėje pastato dalyje. Stoglangiai yra vienintelis budas įsileisti saulės spindulius ir į šiaurinius kambarius. Kad būtų aiškiau įdėjau iliustraciją. Taigi kiekvienas antrojo aukšto kambarys turi po stoglangį. Taip šaltą ir saulėtą žiemos dieną gauna porciją saulės spindulių.

Šiltame name svarbu, kad kiekvienas elementas turėtų atitinkamas šilumos išsaugojimo savybes. Stoglangiai bei jų montavimo mazgas yra silpnoji stogo vieta. Šiltą stoglangį kaip gaminį galima rasti pas pagrindinius gamintojus. Pasirinkau lenkų gamintoją FAKRO, nes jų gaminys buvo pigesnis ir sprendimas atrodė logiškesnis. Skirtumas toks, kad Fakro deda stiklo paketą su trimis dujinėmis kameromis, taip išgaudama geresnį varžų santykį tarp rėmo ir paketo. Velux prie paketo su dvejomis dujinėmis kameromis prideda dar viena papildomą stiklą. Patikimiau man pasirodė vientisas keturiu stiklų paketas. Veluxo atveju dėl nesandarumų po tuo papildomu stiklu gali rinktis drėgmė, kaip automobilio žibintuose. Fakro lango techninius parametrus galite rasti čia

FAKRO

FAKRO

1976-LUCERNARI-66601-B-5

VELUX

Stoglangius įrengė Fakro rekomenduoti montuotojai. Lango vidaus šiltinimo darbus atlikom patys. Šonus aptaisėm neoporo likučiais nuo blokelių. Viršų ir apačia – Knauf stiklo vata. Viską apsiuvom garo izoliacijos funkciją atliekančia OSB. Sujungimus apklijavom tampria sandarinimo juosta. Kaip viskas pavyko – pamatysim kitą žiemą atliekant termovizinį tyrimą.

 

IMG_2304IMG_2305Stogo šiltinimas. Šilumos izoliacijai pasirinkau lietuvišką ekovatą. Tai biri šilumos izoliacija gaminama perdirbant makulatūrą. Šis šiltinimo būdas nėra pigesnis negu šiltinant lietuvių pamėgta akmens ar stiklo vata. Pats procesas atrodo taip: Į statybos aikštelę atvažiuoja automobilis pakrautas specialiu įrenginiu ir ekovatos maišais po 15kg. Pro skyles, pragręžtas OSB, įkišamas 2m pusiau lankstus vamzdis, kuris sustumiamas iki galo. Mūsų atveju galas tai yra stogo konstrukcijos atitvara, kuri ir formuoja celę vatai. Atitvaros skirtos stogo sijų apsaugai nuo virtimo užtikrinti. Atsižvelgiant į šiltinamos atitvaros tipą, nureguliuojamas vatos pūtimo siurblys. Taip užtikrinama kad stogui bus tiekiama pakankamo purumo ir tankumo ekovata. Pusiau lankstus vamzdis po truputį traukiamas link skylės taip uždildydamas ertmę. Šiltinimo darbai vyko tris dienas. Supūsta 2595kg, šiltinamo stogo plotas 140kv.m, storis 35cm. Reiškia stogui numatytas ekovatos tankis 50-60kg/m3 yra tinkamas.

Lietuviško produkto pasirinkimą lėmė šiek tiek mažesnė nei austrų gamintojo kaina. Darbus vykdė pats gamintojas UAB Ekorema. Kol kas apie darbo kokybę nieko negaliu pakomentuoti, nes nedaryti termoviziniai tyrimai, tačiau šiek tiek nuvylė požiūris į išbaigtumą. Išgręžtų skylių niekas neužtaisė. Ironiška, tačiau plačia lipnią juostą skirtą skylėms užklijuoti pirkau iš konkurentų UAB Gera vata. Šie už pasiūlytą kainą padaro darbą iki galo, be to į kainą įeina transportavimas. Ekorema ima papildomai už transportą.

Stogo dangai pasirinkau lengvą medžiagą – skardą. Man asmeniškai skarda yra gražu. Ypač gražus yra sinusoidinis profilis 18/76. Ši pasirinkimą lėmė ir tai, kad Lietuvoje galima nuspirkti skaidrią akrilinę dangą su tokiais pačiais parametrais. Reiškia skaidri stogo dalis gražiai susijungs su skardine. Apie dangą ir stogo skardinimo darbus nėra ką per daug rašyti, nes stogas ganėtinai paprastas. Skaidrios dangos dar vis laukiu, o tai reiškia, kad dalis stogo nepabaigta.

photo 2IMG_2251

 

 

4 Comments

  1. Ignas
    2016/05/12 03:38

    Dėl garų izoliacijos:
    Kažkodėl žinynai tvirtina kad OSB garus praleidžia taip pat gerai kaip ir tiesiog medis
    http://www.e-plans.eu/files/Main/old/STR2-05-01-2005Pr08.pdf
    Tad 1cm OSB – prasta izoliacija. Bet iš kitos pusės – tai duoda gerą sandarumą

    • Laurynas
      2016/05/12 07:31

      STR grybauja, mano nuomone. Kronopol deklaruoja 200. Be to kas sako, kad ištisas medis negali tarnauti kaip medžiaga apsauganti šilumos izoliaciją nuo garų? Rask, Ignai, kada medžiaga (nuo kokio garų varžos faktoriaus pagal tave) atlieka garo izoliacijos funkciją, tada galėsim padiskutuoti. Žmonių suvokimas, kad tik PE su 100000 garų varža yra garo izoliacija klaidingas. PE yra tiesiog pigiausias būdas. Mūrines sienos turi faktorių 20, tinkas 6, kodėl apie tai niekas nediskutuoja? Jei minėsi storio reikalus, varžos garų faktorius yra medžiagų lyginamasis rodiklis su oru, todėl apie storius diskutuoti čia nėra kaip. Vandens garų faktorius orui yra 1. Pastebėk, kad vata, kurią reikia apsaugoti, turi tokį pat rodiklį 1. Pagalvok apie tai…Gal visgi 20 kartų sandaresnė medžiaga yra tinkama?

  2. Aurimas
    2016/05/16 10:50

    Sveiki, Laurynai,

    Kelinta diena analizuoju tavo stoglangiu siltinima:) Jei gerai supratau turi 4 stoglangius pietiniame slaite ir viena siauriniame.
    Gal turi daugiau stoglangiu siltinimo nuotrauku? Labai praverstu, nes sustojai stogo siltinime ties stoglangiais 🙁

    Susije stoglangiu siltinimo klausimai:
    1. Stoglangio apacia ir virsus. Ar visiems stoglangiams darete tokia forma, t.y. apacia statmena grindims, o virsus lygiagretus grindims, kaip kad cia: http://www.livinprojects.lt/wp-content/uploads/2014/04/Screen-Shot-2014-04-24-at-09.03.17.png?
    2. Sonai:
    2.1. siltinote NEPS, o tarp lango remo ir NEPS palikote 2 cm, kuruos uzpildete stiko vata. Taip? Jei sumazinti si tarpa iki 0.5cm ir tiesiog uzpurksti ji kokiu flexifoam ?
    2.2. galiausiai dejote OSB. Kokio storio ir kurioje vietoje OSB atsidure ant stogalngio remo? Ar liko griovelis laisvas gispui?
    3. Priekis, galas:
    3.1. Kaip ir rasete siltinote stiklo vata;
    3.2. galiausiai sukote OSB. Kokio storio? Gal turite nuotraukas kaip buvo tvirtinamos statmena remui OSB lenta ir pasvirusi t.y. prie ko jos prisuktos?
    3.3. Kurioje vietoje stovi osb ant lango remo, ar lieka griovelis laisvas?
    4. Apdaila. Kaip surantu meistrai suko arba klijavo gipsa prie OSB. Ar meistari turejo kazkokiu pastebejimu?
    5. Ka darytumet dabar kitaip?

    Daug klauysimu, bet tikiuosi sulaukti atsakymu 😉

    P.S. Savo stoglangius FTT U6 permontavau (tiksliau fakro zmones), anksciau buvau idejes turimo broko nuotraukas.

    • Laurynas
      2016/05/16 11:49

      Sveikas, daugiau foto neturiu. Dėl stoglangių pozicijų supratai teisingai.
      1. Viskas taip kaip paveiksliuke.
      2.1 Ne visai tiesa. Palikau 2cm, bet pagal danga ir grebestu auksti stoglangiai iskyla gan aukstai, todel tie 2cm tik is stogo projekcijos. Realiai tarpuose yra FAKRO vata. Iki pat jos nuvestas NEPS. I tavo klausimus neatsakysiu. Kiekvienoje situacijoje skirtingai gaunasi.
      2.2 OSB dejau tiesiai uz griovelio, kad liktų vietos GK.
      3.1 TAIP, vata
      3.2 15mm OSB. Šonuose, kiurai NEPS prie gegnės OSB prisukti obliuoti brūseliai. EPS 150 – kietas.
      3.3 Kaip rašiau, lieka laisvas
      4. Apdailos dar neturiu:) GK nesuksiu, naudosiu fanerą, kuria paliksiu interjere. Bijau, kad GK gali strukti, arba reikia daryti su tarpais.
      5. Daryčiau nevarstomus plastikinius stoglangius, ir classic dangą, kad kuo giliau stoglangiai įsileistų į stogą.

      Parduodamiems stoglangiam dar yra kur tobulėti, kaip ir jų montavimo būdui.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.