Vėliavos stiebas


Jei vainikas ant stogo simbolizuoja artėjančias statybų pabaigtuves, tai vėliavos iškėlimas – aplinkos sutvarkymo pabaigtuves. Sakoma, kad vėliavą galima kelti tik sutvarkytame kieme.

Šiame name jau išgyvenome per dešimtį valstybinių švenčių ir vėliavą kabindavome tiesiog ant įėjimo sienos. Labai nesinorėjo prie fasado montuoti kokių nors raitytų laikiklių. Vėliavos stiebas yra nepigus ir ne pirmo būtinumo dalykas, todėl įprasta jo pirkimą vis atidėlioti.

Vėliavos stiebo vieta

Rinkdami vietą vėliavos stiebui iškėlėmė tokias sąlygas:

   • Plevėsuojanti vėliava turi matytis nuo kelio;
   • Vėliava su stiebu turi būti dominuojanti, aplink negali būti medžių ir pan.

Esant tokioms sąlygoms parinkti vietą stiebui mūsų atveju buvo paprasta. Sklypas yra kampinis ir išsidėstęs taip, kad su privažiavimo gatve ribojasi vos 10 metrų. Kitoje namo pusėje yra miškas, kur vėliavos didybę būtų užgožę 20 metrų aukščio pušys. Taigi, vienareikšmiškai stiebas turėjo montuotis kažkur prie įvažiavimo ir įėjimo. Problema buvo su antra sąlyga, vėliava konkuravo su 4,5 metrų aukščio šviestuvu, kuris irgi yra prie įvažiavimo. Pigiausias 6m aukščio stiebas būtų pernelyg panašaus aukščio ir per mažu atstumu vienas nuo kito. Atrodė, kad problema bus išpręsta pasinaudojant Flagmore.lt atsiradusia akcija.

“6, 7 ir 8m vėliavų stiebai už tą pačią kainą”. Žinoma, paskambinus paaiškėjo, kad akcija galioja tik baltiems stiebams, o mums būtent reikėjo grafitinio RAL 7016, kad derėtų prie tvoros. Taip pat neįeina papildomi priedai, kurie tarsi nėra būtini, bet vistiek norisi, kad viskas atrodytų idealiai. Sudėjus visus norimus priedus ir pamato įrengimą, kaina gavosi per 750 EUR. Flagmore.lt vadybininkas pajutęs dvejones pasisiūlė nemokamai atvažiuoti pristatyti, kas prie ko ir galbūt tai padėtų mums apsispręsti.

Vėliavos stiebo priedai

Balto vėliavos stiebo priedai

Šita dalis gali būti naudinga kitiems besirenkantiems, kadangi man buvo mistika tie visi priedai ir jų variantai kol gyvai nepačiupinėjau.

Stiebo viršūnė

Vėliavos stiebo viršūnė

Daiktas, kuris dedasi ant stiebo viršaus. Tai yra besisukiojanti dalis, tarsi vėtrungė, pasisuka į tą pusę kur pučia vėjas. Spalva pritaikoma pagal stiebą. Minusas tas, kad tamsiai pilkam stiebui nėra idealaus RAL atitikmens. Blizgučių nemėgstam, todėl labiausiai “prilipo” juoda “grybo” formos viršūnė. Šis atributas įeina į stiebo kainą.

Vėliavos prikabinimo detalės

Vėliavos viršutinė dalis prikabinama plastikiniu karabinu su bumbulu. Gali būti dvi spalvos  – balta ir juoda. Tai yra maža detalė, todėl nemanau, kad tokia smulkmena privalo atitikti stiebo spalvą.

Apatinės vėliavos dalies tvirtinimo, vadinamo “vėliavos stiebo svoriu” yra du pasirinkimai: Girutė su žiedu arba sunki medžiaginė kilpa. Kiekvienas su savo trūkumais ir privalumais. Girutė su žiedu yra mažiau pastebima, bet turi trūkumą dundėti į stiebą esant didesniems vėjams. Nusverianti kilpa dar vadinama “dešra” ir atrodo kaip dešra – didelė ir labai pastebima. Šiaip dar pastebėjau, kad ta “dešros” medžiaga labai šiurkšti, turėtų ilgainiui ta stiebo vieta tapti matine. Vėl problema su girutės žiedo spalva.

Vėliavos pakėlimo mechanizmas

Šių būna du variantai. Vieną net mechanizmu sunku pavadinti. Stiebo virvės laikiklis įeina į stiebo komplektą, jo atskirai pirkti nereikia. Jei nori, kad išorėje nesimatytų virvės reikia įsigyti vidinį vėliavos pakėlimo mechanizmą. Už papildomą kainą gauni estetinį vaizdą, nesimato vėjyje nesiplaikstančios virvės ir pati vėliavos pakėlimo ceremonija “poniškesnė” naudojant rankenėlę. Viešose vietose akcentuojama vidinio mechanizmo privalumas – apsauga nuo vėliavos vagystės, tačiau privačiam aptvertam sklypui tikriausiai tai neaktualu. Vidinio stiebo pakėlimo mechanizmo kaina +120 Eur.

Vidinis vėliavos pakėlimo mechanizmas

Vėliavos stiebo ankerių apdaila – gaubtas

Tai detalė, kurios sąskaita galima pataupyti. Ji skirta uždengti ankerius, nors man tas ankerių vaizdas nėra labai baisus. Vat ko ko, spalvų šiai detalei tikrai netrūksta. Kaina +45 EUR.

Vaizdas su ankerių gaubtu ir be

Paveikslėlis iš Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos protokolo “Vėliavos dydis pagal stiebą”

Vėliava stiebui

Na kaip bebūtų, vėliava taip pat yra stiebo priedas. Stiebui skirtą trispalvę buvome gavę dovanų per įkurtuves. Dydis 1,0 x 1,70m. Tai yra mažiausias vėliavos dydis skirtas stiebui. Šią vėliavą ir planavau kelti. Pasirodo, yra toks Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos protokolas. Jis sako, kad pagal stiebą turi būti atitinkamų matmenų vėliava. Jeigu stiebas 8 m, tai vėliavos plotis turi būti mažiausiai 1,33 cm. Sekantis vėliavos žingsnis 1,5×2,5 ir jos kaina yra 65 Eur, tuo tarpu kai mažoji vėliava kainuoja 15 Eur. Jei tikėt vadybininku, nuolat iškeltos vėliavos susidėvi per metus, tai duoklė patriotiškumui būtų 65 Eur metams.

Išbandytos įvairių dydžių vėliavos

Prezentacija

Veliavistų atvykimas tikrai padėjo apsispręsti dėl stiebo aukščio. Jie atsivežė visus tris ilgius pastovėjo su jais numatytoje vietoje. Tai dar kartą padėjo įsitikinti, kad reikalingas 8 metrų stiebas, nes 6 atrodė labai žemas šalia namo. Apžiūrėjau ir pačiupinėjau visus aukščiau aprašytus priedus. Beliko tik apsvarstyti, ko galima atsisakyti, kad sumažinti kainą.

Vėliavos stiebo kaina

Pirmas Flagmore komercinis pasiūlymas buvo 751 Eur (su PVM) už žemiau išvardintą komplektaciją

   1. 8m stiebas + stiebo antgalis + RAL 7016 spalva;
   2. Vidinis pakėlimo mechanizmas;
   3. Ankerių apdaila  – gaubtas;
   4. Valstybinė vėliava 8 metrų stiebui (1,5×2,5);
   5. Istorinė vėliava 8 metrų stiebui (1,5×2,5);
   6. Montavimas.

Prezentacijos metu susiderėjome 600 Eur kainą už viską. Vėliavas pakeitėme į tarpinį dydį – 1,20×2,00, nes didžioji tikrai brangiai kainavo ir ateityje kainuotų jos atnaujinimas. Be to, man atrodė, kad ji bus per didelė.

Taupant laiką, vėliavos stiebo pamatą padarė iškart po prezentacijos, kadangi jis turi prastovėti savaitę, kad betonas įgautų tvirtumą.

Vėliavos stiebo montavimas

Pamato įrengimas vyko labai greitai. Buvau sugalvojęs tai įamžinti fotoaparatu fiksuodamas eigą kas 30 sekundžių. Labai jau trumpas time-lapse’as gavosi.

Darbas truko 21 minutę. Viską atliko gan tvarkingai – užsidengė pievą brezento gabalu ir kaip kokie chirurgai polio gręžimą darė per skylutę. Vėliau baigę darbus apsaugojo pamatą nuo lietaus.

Pačio stiebo montavimas įvyko lygiai po savaitės, užtruko kiek ilgiau. Tuo pačiu paliko pasibandyti tris vėliavos variantus – 1,0×1,7, 1,2×2,0 ir 1,5×2,5.

Sulaukę vėjo, išbandėme visas tris vėliavas, na ir tikrai, tinkamiausias pasirodė vidutinis dydis.

Audra – kai vėjo greitis 17,2-20,7 m/s

Prie pirkinio gavau ir popierių. Stiebui suteikiama 20 metų garantija, tačiau reikia nuleidinėti vėliavą audrų metu. Beje, gamintojo garantijoje nurodytas rekomenduojamas vėliavos dydis 1,25×2,50. Visoms kitoms detalėms taikoma 2 metų garantija

 

 

 

8 Comments

 1. Aivaras
  2018/10/29 20:25

  jei 17mps yra ta riba, kai privaloma nuleisti vėliavą, tada teks ją dažnai nuleisti 😉 dažnai bet koks vėjingesnis laikotarpis būna su gūsiais iki 25mps.
  įdomus straipsnis, privertęs mane pagalvoti, ar negalima sutapdinti dviejų sprendimų – vėliavos ir žaibolaidžio? suveikimo atveju tikrai sužinotum jog buvo smūgis iš degančios medžiagos 🙂

  • Laurynas
   2018/10/29 22:00

   Nemanau, kad pulsiu nuleidinėti vėliavos prie kiekvieno stipresnio vėjo. Greičiau suplėšys vėliavą negu nulauš stiebą. Suplyšimo tikimynė tikrai yra nes jau teko pamatyti kas dėjosi prie nedidelio vėjo ir lietaus. Kai ji šlalpia labai limpa pries stiebo, apsisuka, gali pasidaryti burės formos, kas prie didelių vėju lemtų suplyšimą. Reikia pamesti gamintojams idėją dėl žaibolaidžio, galėtų viduje stiebo eiti varinė gysla:)

 2. required
  2018/10/29 21:11

  “Jei vainikas ant stogo simbolizuoja artėjančias statybų pabaigtuves, tai vėliavos iškėlimas – aplinkos sutvarkymo pabaigtuves. Sakoma, kad vėliavą galima kelti tik sutvarkytame kieme” – ir tik vienas klausimas, ar draugai pajuto tas pabaigtuves?

 3. Dzūkiška pirkia
  2018/11/25 22:58

  Sveikas sugryžęs! Labai naudingas straipsnis! Manau bus labai populiarus, nes medžiagos būtent apie tai tikrai nėra daug.
  Sėkmės!

 4. Flagmore pardavimų skyrius
  2018/12/05 15:56

  Sveiki,
  Gamintojai, šiuo atveju tiekėjai-montuotojai
  Flagmore.lt
  per savo partnerį žaibosaiga.lt
  montuoja žaibosaugą ir į patį stiebą.
  Kaina tik žaibosaugos panaši kaip ir ant namo, ~ 1500 Eurų su PVM. Tik nereikia lipti ant stogų, o padaroma du viename ir vėliavos stiebas su iškelta vėliava ir + žaibosauga.
  Tik vienas nuansas, kad klientas įsigijęs stiebą iš mūsų ir pats susimontavęs žeibolaidį, netenka stiebui garantijos, nes stiebas su svetimkūniu.
  Dėl to visas stiebo ir žaibosaugos pirkimas, pamato įrengimas, vyksta iš Žaibosauga.lt ,
  simas@zaibosauga.lt
  kuri mūsų stiebus turėdama, viską atlieka sertifikuotai, suteikdami garantiją.

 5. ri.mukas
  2018/12/28 13:00

  Tikrai geras straipsniukas, idomu paskaityti laukiam dar!

 6. Paulius
  2019/03/31 18:36

  Na ir kaip vėliava laiko? išbandžiau gal 3 ar 4 skirtingų vėliavų gamintojus, nuo pigių iki brangių nei viena metų neištempė, pradeda šonai plyšti… netoliese pas kaimynus situacija ta pati, gal po 3-4mėn. jau plėvesuoja apdriskusi vėliava.

  • Laurynas
   2019/03/31 19:04

   Na kol kas tokių požymių nesimato, tačiau neilgai ir tebuvo. Jei taip tikrai bus, kad per metus vieną kart keist reikės tai reikės nuiminėt. Maniškės didesnių dydžių brangokos.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.