Vidaus inžineriniai tinklai. Vandentiekis.

Screen Shot 2014-12-22 at 09.58.10

Vidaus vandentiekis, atrodo, atskiro įrašo neverta tema, bet Puspasyviame jis nestandartinis. Kaip ir oro paskirtstymas ventiliacijos sistemoje, taip ir vandentiekis yra kolektorinis. Tai buvo pirmieji DIY santechnikos darbai, buvo nedrąsu, todėl ir rinkausi šią lengvai remontuojamą sistemą. Esme tokia, kad nuo kolektoriaus vamzdžiai eina kituose vamzdžiuose, kurie sandariai susijungia su prietaisinės alkūnės dėžute. Jei blogai sujungtos jungtys, ar vamzdis pragręžtas statybų metu, didžioji dalis vandens teka į kolektorinę dėžę, o iš dėžės į kanalizaciją. Prakiurusį vamzdį atsitikus tokiai nelaimei galima pakeisti nauju pratempiant šarve.

Screen Shot 2014-12-22 at 09.51.51

Vamzdžio ištraukimas

Sistemos pagrindinės sudedamosios dalys:

  • Kolektorius su dėže;
  • Vamzdis vamzdyje;
  • Specialios prietaisinės alkūnės ir jų dežutės.

Taupydamas išvengiau brangiausių šios sitemos dalių – kolektoriaus dėžių. Vieni kolektoriai sumontuoti techninėje patalpoje su trapuku, todėl įvykus nelaimei vanduo subėgs ten. Antrojo aukšto kolektorius įmontuotas į sieną nefirminėje dėžėje, todėl pasekmės avarijos atveju būtų skaudžios. Ši sistema bent Norvegijoje privaloma visuose gyvenamuosiuose namuose (gal ir kituose). Būtent saugumas yra šios sistemos vinis. Na, o aš ja pasinaudojau daugiau dėl nepasitikėjimo savimi kaip santechniku. Ir tikriausiai dar dėl to, kad turiu priklausomybę naujovėms arba padaryti ką nors netradiciškai. Taigi, galima susisteminti privalumus ir trūkumus:

Privalumai:

  • Lengva įrengti, nereikia skaičiavimų, kur kada turi suplonėti vamzdis kaip šakotinėje sistemoje. Kiekvienam vartotojui užtikrinamas vienodas srautas;
  • Galima lengvai pakeisti vamzdį jį pažeidus statybų metu;
  • Saugu. Niekada neužpils namų, jei sistema įrengiama pilnos komplektacijos.

Trūkumai:

  • Sunaudojama žymiai daugiau medžiagų ir sudedamųjų dalių, kas įtakoja kelis kartus didesnę kainą;
  • Ilgesnis karšto vandens atitekėjimo laikas, nesutaupo vandens.

Montavimas gan paprastas, tačiau reikalaujantis dviejų žmonių. Dar vienoje vietoje pataupiau, pirkau atskirai PEX-a vamzdį ir atskirai šarvą. Sumauti kartu jie kainuoja brangiau:) Pertempti PEX-a buvo viena sunkesnių užduočių, gerai, kad ilgiai nebuvo dideli. Dabar aišku kodėl jie kainuoja brangiau:) Jau darydamas plokštuminį pamatą buvau nusprendęs, kad komunikacijas vedžiosiu palubėje, todėl prietaisines alkūnes sumontavau tik sumūrijęs Fibo pertvarinius blokelius. Pasilikau tik paskutinę eilę dėl patogumo. Prie kolektorių ir prietaisinių alkūnių viskas montuojasi Quick&Easy jungtimis. Vietose, kur montuojasi maišytuvai ir todėl svarbus atstumas tarp prietaisinių, dėjau plokšteles. Su jomis maišytuvai susimontavo be ekscentrikų. Virtuvėje atsivedžiau vieną papildomą šalto vandens atšaką išvalytam vandeniui. Esant reikalui osmosinį filtrą sumontuosiu techninėje, o ne virtuvės spintelėje. Vedžiojant vamdžius ICF sienose labai puikiai pasitarnavo karštas peilis, kurį intensyviai naudojau polistireno darbams.

Download (PDF, 1.23MB)

15 Comments

  1. Marius
    2014/12/22 11:55

    Nezinia, kaip realu pakeisti vamzdi kad ir vamzdyje, bet vien tai, kad nera jokiu pasleptu sujungimu- jau gerai. Mintyse delioju kazka panasaus, bet ne papildomo sarvo.

    • Laurynas
      2014/12/22 14:09

      Ganėtinai realu kai jau yra už ko patraukt. Jei butų tuščias, tai sumontuotą be šansų. Yra vienas būdas su pririšti siūla prie paralono ar polistinreno gabaliuko ir siubti siubliu:) Tada prie siūlo vielą ir tada vamzdį.

  2. Andrius
    2014/12/29 10:39

    Nors ir įvilktas į kitą vamzdį, bet ilgai paleidus šaltą vandenį per kontūrą, gali susidaryti kondensatas ant išorinių vamzdžio sienų, to pasekoje lašėti ant lubų. Turiu tokią problemą prileidinėdamas baseiną kieme.

    • Laurynas
      2014/12/29 12:10

      Priklauso ir kokie vamzdžiai pas tave. Jei su aliuminiu, tai tikriausiai daugiau šansų, kad susidarys. Pas mane susidaro tik ant metalinių detalių įvado vietoje, visus kitur kur atviros plastikinės jungtys niekada nemačiau kondensato. Žinoma, baseino nebandžiau prileisti ir tikiuosi netekts, nes sodų bendrija turi vasarinį vandenį.

  3. Milao
    2015/01/27 13:50

    Vandentiekio įvadą nuo gatvės iki namo darausi pagal principą vamzdis vamzdyje, bet apie tokią instaliaciją viduje kažkaip ir nepagalvojau. O atrodo visai logiška taip pasidaryt, ir vamzdynus pratampyti ne pamato plokštėje, o Ia palubėmis. Jei atskirai perkant, kad pigiau būtų – koks kainų skirtumas? Abu vamzdžiai uponoriniai, nors ir sumauti tik montuojant? Vis tik galvoju apie recirkuliaciją, tai vamzdyno izoliavimas gal net aktualesnis nei grynoje kolektorinėje sistemoje. Kaip vamzdis vamzdyje sistemoje tai realizuojama – izoliuojamas išorinis vamzdis?

    • Laurynas
      2015/01/27 14:37

      Dabar kainų skirtumo nepamenu, pasižiūrėk žiūrėti kainyne. Jo, abu Uponoriniai sumauti montuojant. Gofras sistemos dalis, todėl ir turi būti originalus. Jis sandariai jungiasi su prietaisine alkune. Man rodos vamzdyno izoliacija nėra aktuali vienbučiame name. Kol būni darbe vamzdžiai vis tiek atšąla. Man reikia palaukti 10 sek. kol atbėga šiltas. Dėl to nejaučiu nepatogumo. Be to, tas gofras sudaro vieną oro kamerą, kuri kažkiek prisideda prie izoliavimo. Uponor nenumato paildomo izoliavimo šiai sistemai. Dėl detalių gali paskambint ir pasikonsultuot su Uponor atstovybe.

  4. Audrius
    2015/04/20 14:18

    sveiki,gal turite kokias sąmatas ar šiaip pamenat skaičius, kiek ir kokio storio vamzdžių vandentiekiui prireikė? suprantu, kad pagal namų kvadratūrą skiriasi, bet būtų gerai žinoti vidutinius skaičiukus santechnikų sąžinei patikrinti:)

    • Laurynas
      2015/04/21 07:46

      Vamzdis kainuoja apie 2Lt/m. Daugiau kainuoja jungtys, jei tokios pas jus yra. Kolektorinei sistemai uztenka d16 vamzdzio. Namas namui nelygus, todel lyginti neverta. Pasimatuokit atstumus nuo ivado ir boilerio iki voniu ir apytiksliai zinosit ilgius.

  5. Danielius
    2015/05/14 16:37

    Kodel neisirenget “kanalizacijos rekuperatoriaus”.
    Kanalizacijos siluma perduot saltam vandeniui.

    • Laurynas
      2015/05/14 17:41

      Tokie dalykai labiau apsimoka daugiabučiam, vandens parkams, parduotuvėms. Vienam butui tikriausiai labai ilgas atsipirkimas.

  6. danielius
    2015/05/15 09:51

    ~200lt
    Pora nerudijancio plieno vamzdziu
    Duse nauduoju 38 laipsnius
    Is lauko ziema ateina +6
    Rekupas pasildo vandeni iki ~25
    Naudingumas priklauso pagrinde nuo debeto, temperaturu skirtumo

    • Laurynas
      2015/05/15 11:26

      Papasakok daugiau, kas ten kaip vyksta, nlb suprantu kur kas ir kam perduoda šilumą. Gal turi schemą? Kurioje vietoje tu tą šilumokaitį montuoji? Nepamiršk, kad kažkas turi ta termofikacinį vandenį varinėti, ten vėl papildomos vatvalandės. Naudingiausiai veiktų vanduo iš indaplovės ir skalbimo mašinos. Manau tai labai gera idėja daugiabučiui kuris turi šilumos ir vandens ruošimo mazgą rūsyje. Ten debitai tikrai rimti.
      Paprastesnis to variantas su vonia. Nereikia išleisti vandens kurį laiką išsimaudžius:)

  7. Danielius
    2015/05/15 23:01

    http://aton.lt/lt/docs/Recoh%20vert%20info.pdf
    Manau is schemos suprasi.
    Tik originalas kaina 1800lt man rodos.
    Nereikia jokiu recirkuliaciniu siurbliu.
    Emiau nerudijanti del pigumo. Per 2 mm sieneles stori su variu daug neislosi.
    Indaplovems nelabai toks tiks, nes istekantis karstas vanduo turi iskarto pasildyti salta.

    Dar turiu zemes silumokaiti. Uzkastas nerudijancio plieno vamzdis d160mm 36m. Tai praeita ziema +2. Si ziema +4. Vasara darisiu gerbuvi, tai dar uzmesiu kazkur apie 20cm grunto ant virsaus. Bus kazkur vidurkis apie 2 m. Del kondensato vasara reiks nuimt isbegimo vamzdi ir kibira pastatyt. Nes kai bega i trapa tai nieko nepastebiu viskas sausa.

    Ko as nepadariau. Reikejo dar po rusio grindimis isvedziot gyvatuka. Butu kondiske vasara. Aisku dar galima lubose isvedziot, o ne grindyni sildyma tam reikalui jungt.

    • Laurynas
      2015/05/16 09:25

      Na super. Gal turi kokių įrengimo foto ar panašiai. Daug kam būtų įdomu.
      Na pas mane rūsio nėra. Nelabai įsivaizduoju, kur tokį dalyka montuoti kitu atveju. Visais atvejais jis turi būti aptarnaujamas, pakeičiamas, negali kažkur laidoti po grindimis, o ypač po plokštuminiu pamatu. Taip pat ir su žemės šilumokaičiu. NP vamzdis, tiek žemės šilumokaitis, tiek nuotekų, gamyba ir medžiagos irgi nemažai kainuoja. Man vandens ruošimas šiuo metu kainuoja 10kwh/sav. Tai apie 6 EUR/men. Kiek tas daiktas sumažintų šią sumą? Rekupas rotacinis, bandžiau šia žiemą galimybes be el. teno. Nėra didelio diskomforto kai pučia net ir 12°C. Vis ne -15°C kaip nutūraliai ventiliuojantis. Jei naudoti žemės šilumokaitį rekuperatoriui, tai tik skystinį. Žymiai paprasčiau aptarnaujamas, nereikia rūsio. Jei dar pats auksarankis, tai ir kainuot ne ką daugiau turėtų negu D160 35m NP vamzdis. Tik tiek, kad veiktų papildomas cirkuliacinis siurbliukas.

  8. danielius
    2015/05/17 10:32

    foto pabandysiu veliau atsiust. Gal kazkam pravers.
    Nors turiu rusi, bet ta kanalizacijos prietaisa irengiau 1 aukste. Dusas 2.
    Del skystinio yra viena maza problemele. Dabar kaip tik viename projekte toki darysiu. i ortaki neuztenka statyt viena silumokaiti (ta daikta kuris sidys paimama is lauko ora). Vienas agregatas tik dalinai pakels temperatura, tada reikia skaiciuot ir statyt kelis. Pas mane brink renovent medium su bypass. Ziema tikrai ismesciau nemazai energijos,kad neuzsaltu. O dabar, kai lauke -25 i patalpa ateina 2 ar 3 laipsniais saltesnis oras uz patalpos temperatura.
    Beja vamzdziai kainavo ~100lt 1m. Irengimas: savo darbas plius technika ~200lt. Bendrai ~4000lt.
    Pvz. Jai visa menesi lauke minusas. Tai arba sistemos disbalansas. Arba tenas pasildymo. 1Kw per menesi susidarytu 640kw. Ir taip bus su visais “neprotingai” pastatytais pasyviais namais. Per viena ziema laisvai 1000lt prikapses. Taigi atsipirkimas akivaizdus.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.